Čtvrtek 21. ledna 2021svátek má Běla -1 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Turecko odsoudilo k doživotí 337 obžalovaných z puče v roce 2016, většinou vojáky a důstojníky

Ze zosnování puče turecké vedení obviňuje duchovního Fethullaha Gülena, ten to... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ze zosnování puče turecké vedení obviňuje duchovního Fethullaha Gülena, ten to... | foto: Reuters

Ankara Soud v Turecku ve čtvrtek odsoudil k doživotí 337 obžalovaných z účasti na neúspěšném vojenském převratu z 15. července 2016. Dalších 60 lidí bylo odsouzeno k nižším trestům odnětí svobody a 75 obžalovaných soud zprostil viny, uvádí agentura AFP.

Velkou část odsouzených z vraždy, pokusu o vraždu prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana a pokusu o narušení ústavního pořádku tvoří vojáci a důstojníci. Během pokusu o převrat zahynulo 251 lidí a přes 2000 jich bylo zraněno. Za údajnou účast na puči bylo v Turecku odsouzeno k doživotí přes 3000 osob.

Mezi odsouzenými k doživotí jsou i piloti a další vojáci z letecké základny Akinci, jež se nachází na sever od Ankary. Z vojenského letiště odstartovaly bojové letouny F-16, které bombardovaly v tureckém hlavním městě parlament, prezidentský palác a velitelství speciálních sil a policie. Během bombardování zahynulo 68 lidí.

K doživotí se zpřísněnou ostrahou, které nahradilo v tureckém právu trest smrti, byli také odsouzeni vysocí důstojníci a civilisté.

Šesticí obžalovaných v nepřítomnosti, mezi kterými je i duchovní Fethullah Gülen, který podle Ankary pokus o převrat zosnoval, se bude soud zabývat samostatně.

Aby se soud s téměř 500 obžalovanými mohl uskutečnit, turecké úřady nechaly postavit nedaleko Ankary největší soudní síň v zemi.

Po puči úřady zahájily čistky, které nemají v dějinách moderního Turecka obdoby, uvádí agentura AFP. Dosud se uskutečnilo zhruba 300 soudů a bylo odsouzeno 4500 lidí, z nichž 3000 k doživotí. Další desítky tisíc lidí byly zadrženy a přes 140 000 lidí kvůli údajné podpoře puče muselo opustit své zaměstnání. V dalších devíti procesech se na rozsudky stále čeká.

Podle úřadů pokus o převrat zosnovali vysocí vojenští důstojníci spolu s klerikem Fethullahem Gülenem a příznivci jeho duchovního hnutí. O vydání Gülena, který v minulosti patřil mezi spojence prezidenta Erdogana, Ankara neúspěšně žádá Spojené státy, kde turecký duchovní žije.

PŘEHLEDNĚ: Zdraží energie, potraviny i auta. Hypotéky zůstanou levné

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kdo čekal, že pandemie koronaviru by mohla podstatně srazit ceny, ten se mýlil. Naopak. Na růst cen se musejí Češi...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...

Mimořádně nadané děti vybočují, a to lidem vadí, říká místopředseda Mensy

Tomáš Blumenstein je místopředsedou české Mensy (sdružení nadprůměrně... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Místo abychom si mimořádně intelektově nadané děti hýčkali, narážejí spíš na překážky. Většinou jsou totiž jiné....