26. února 2018 9:40, aktualizováno  12:52 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Turecko oficiálně požádala ČR o vydání zatčeného kurdského politika

Sálih Muslim, bývalý spolupředseda Strany demokratické unie (PYD) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sálih Muslim, bývalý spolupředseda Strany demokratické unie (PYD) | foto: Wikimedia - Rosa Luxemburg-Stiftung

ANKARA/PRAHA Turecko oficiálně požádalo Českou republiku o vydání zatčeného kurdského politika Sáliha Muslima. V turecké televizi NTV to řekl vicepremiér a zároveň mluvčí vlády Bekir Bozdag. Sdělil zároveň, že v pondělí bude Muslim předveden před soud.

Mluvčí českého ministerstva spravedlnosti Tereza Schejbalová reagovala, že „ministerstvo spravedlnosti zatím žádné extradiční materiály neobdrželo“.

Muslima zatkla česká policie o víkendu na základě zatykače vydaného Interpolem na žádost turecké vlády. Ankara Muslima, který byl do loňska ve vedení syrské kurdské Strany demokratické unie (PYD), zařadila před čtrnácti dny na seznam nejhledanějších teroristů. PYD je podle Turecka součástí turecké Strany kurdských pracujících (PKK), řazené k teroristickým organizacím. V tureckých médiích se objevuje pro obě organizace společná zkratka PYD/PKK.

26.února 2018 v 12:26, příspěvek archivován: 26.února 2018 v 12:52

VIDEO: A group of Kurds protest detention Syrian Kurdish politician @SalihMaslem in front of the court in Prague @CzechMFA #Afrin https://t.co/88PKLurGh3

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

A group of Kurds protest detention Syrian Kurdish politician @SalihMaslem in front of the court in Prague @CzechMFA #Afrin https://t.co/88PKLurGh3

„Turecko očekává, že bude Muslim - který je vůdcem teroristické skupiny a stále aktivně osnuje teroristické útoky proti Turecku - vydán do Turecka na základě právních podmínek platných mezi oběma zeměmi,“ řekl Bozdag.

Turecká agentura Anadolu předtím uvedla, že Ankara pracuje na žádosti o vydání s českými představiteli a tu že musí schválit soud a ministr spravedlnosti.

Anadolu také napsala, že turecké ministerstvo vnitra na Muslimovo dopadení vypsalo odměnu téměř milionu dolarů (asi 20 milionů korun). Podle agentury české úřady požádaly Turecko o dokumentaci potřebnou k rozhodnutí o extradici.

PYD má ozbrojené křídlo, milice Lidové obranné jednotky (YPG), které se podílely v Sýrii na porážce teroristického Islámského státu. USA je považují za své spojence v tomto boji. V roce 2016 YPG v Praze otevřely své evropské zastoupení. České ministerstvo zahraniční k tomu tehdy uvedlo, že Česko takzvaný syrský Kurdistán ani žádnou jeho politickou reprezentaci neuznává. Pražská kancelář YPG ještě téhož roku svou činnost ukončila. 

Turci zadrželi Čechy

Loni turecký soud poslal na více než šest let české občany Markétu Všelichovou a Miroslava Farkase do vězení za spolupráci se syrskými Kurdy. Měli údajně kontakty s kurdskými milicemi YPG, které jsou ozbrojenou složkou PYD a jež Ankara na rozdíl od Prahy řadí k teroristickým organizacím.

Tobias Pflüger z německé strany Levice Muslimovo zatčení odsoudil. „Česká republika coby dlouholetý člen Evropské unie zjevně prokázala Turecku službu. Pflüger si přeje, aby německá vláda požádala o Muslimovo vydání.

The Jerusalem Post připomenul, že kancléřka Angela Merkelová už Turecko kritizovala za využívání zatykačů Interpolu, když se Turecko loni snažilo prosadit vydání německého spisovatele zadrženého ve Španělsku. Dogan Akhanli byl zatčen loni v srpnu v Granadě a po důrazných protestech Německa byl následující den propuštěn. Turecko po nezdařeném puči v roce 2016 usilovalo o zatčení několika osob v Evropě.

ČTK