Pondělí 26. července 2021, svátek má Anna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Turecko podnikne invazi na severu Sýrie, potvrdil Bílý dům. Američané ofenzivu nepodpoří

Turecká ozbrojená patrola. foto: ČTK/AP

Washington - Bílý dům podle agentury AP v neděli potvrdil, že Turecko brzy podnikne vojenskou operaci na severu Sýrie. Tisková mluvčí Stephanie Grishamová uvedla, že americké jednotky ofenzivu nepodpoří a ani se jí nezúčastní a nebudou se již vyskytovat v bezprostřední blízkosti oblasti. Krátce po tomto oznámení se začaly americké jednotky ze severu Sýrie stahovat.
  7:04aktualizováno  9:14

Podle kurské agentury ANHA a exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) američtí vojáci vyklízejí pozice poblíž měst Rás al-Ajn a Tall Abjad, která leží u turecké hranice. USA mají v Sýrii asi 1000 vojáků.

Arabsko-kurdská koalice Syrské demokratické síly (SDF), která se s pomocí USA podílela na porážce teroristického Islámského státu (IS) v Sýrii, počínání USA hodnotí jako nesplnění závazků vůči spojencům. Podle ní bude mít toto rozhodnutí značně negativní dopad na boj proti IS. V severní Sýrii buňky této organizace stále jsou a navíc tam Kurdové střeží tisíce zajatců zadržených v boji proti radikálům.

Turecké a americké vozy na hranici Sýrie.
Americký voják v Sýrii.

„Americká armáda nesplnila své závazky a stáhla své jednotky z hraničních oblastí s Tureckem, které nyní připravuje invazi do severní a východní Sýrie,“ stojí v prohlášení SDF.

Operace, kterou Ankara ohlásila v sobotu, podle AP vzbuzuje obavy o osud syrských Kurdů. Turecko je ale řadí k teroristům a ke spojencům zakázané Strany kurdských pracujících (PKK). Opoziční demokraté v USA, ale také vládní republikáni varovali, že dovolit Turecku invazi do severní Sýrie bude negativním signálem pro americké spojence ve světě.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ale opakuje, že zóna u turecké hranice by měla být zbavena hrozeb ze strany ozbrojených milicí syrských Kurdů (YPG). Mají tak být vytvořeny podmínky nutné pro návrat syrských uprchlíků.

Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu ve čtvrtek zopakoval, že je Ankara odhodlána „vyčistit syrské pohraničí od teroristů a zajistit bezpečnost Turecka“.

Prohlášení Bílého domu, nezvykle zveřejněné v neděli pozdě večer, se o Kurdech nezmiňuje. Podle Bílého domu bylo vydáno po telefonátu mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a Erdoganem.

Turecko podle nedělního prohlášení Bílého domu rovněž převezme odpovědnost za zahraniční bojovníky IS, které zadržely kurdské jednotky.

Arabsko-kurdská koalice Syrské demokratické síly (SDF), podporovaná Spojenými státy, v reakci na Erdoganovo sobotní vyjádření prohlásila, že se bude bránit „jakémukoli nevyprovokovanému útoku ze strany Turecka“ a že „nebude váhat přeměnit ve všeobecnou válku“ obranu oblasti, kterou ovládá na severovýchodě Sýrie.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!