Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Nečekaná pomoc Turků Řekům. Britové prý neměli osmanské povolení k vývozu soch

Elginovy mramory v Britském muzeu (28. listopadu 2023) foto: Profimedia.cz

Turecko popřelo, že by z dob osmanské říše existoval výnos, který dovolil legálně vyvézt mramorové sochy z athénského Parthenonu do Velké Británie. Píše to řecký tisk, který prohlášení komentuje jako nečekanou pomoc Ankary v dlouhodobém sporu o vlastnictví soch mezi Řeckem a Britským muzeem. To vždy tvrdilo, že sochy nabylo zákonným způsobem.
  16:06

Britské muzeum se proti dlouhodobým řeckým nárokům na navrácení soch odvezených na začátku 19. století z nejznámějšího chrámu řecké akropole brání tím, že sochy legálně získalo od Thomase Bruceho, hraběte z Elginu. Ten sochy údajně vyvezl na základě povolení, které dostal od osmanských úřadů, pod které tehdy Athény spadaly.

Legálnost povolení Athény dlouhodobě rozporují. Na jednání výboru UNESCO, který se zabývá odcizenými památkami, pak řecké argumenty podpořila i vysoká představitelka tureckého ministerstva kultury Zeynep Bozová, uvedl v úterý deník Kathimerini a další řecká média.

Podle ní Turecko nemá v archivech žádný dokument, který by vývoz soch z Parthenonu povoloval. „Myslím si, že i z hlediska tehdejšího práva se dá jen stěží mluvit o legálnosti,“ uvedla Bozová. Podobným dokumentem nedisponuje ani Britské muzeum. Existuje však dokument, který je údajně italským překladem povolení pro vývoz.

Řecko o návrat soch z Parthenonu dlouhodobě usiluje. Řecká vláda o záležitosti jednala s Britským muzeem i vládou v Londýně. Británie se odmítá vzdát vlastnictví soch a v minulosti se jednalo o možnosti například dlouhodobé zápůjčky. Žádná dohoda v tomto smyslu však zatím nebyla uzavřena.

Autoři: ,

Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde
Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde

Na cestách může být péče o pleť a pokožku náročná. Abyste s sebou nemusela neustále nosit denní a noční krém, sérum, balzám či masku, přišla...