17. ledna 2017 9:16 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Turecko zadrželo údajného silvestrovského útočníka. Trénoval v Afghánistánu

Útočník z klubu v Instabulu, Abdulgadir Mašaripov byl zadržen v domě svého... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Útočník z klubu v Instabulu, Abdulgadir Mašaripov byl zadržen v domě svého... | foto: ČTK

ISTANBUL Turecká policie v pondělí skutečně zadržela muže podezřelého ze spáchání novoročního atentátu v istanbulském klubu Reina. Dřívější informace tureckých médií v úterý potvrdil premiér Binali Yildirim.

Podle istanbulského guvernéra je zadrženým Abdulgadir Mašaripov, který se narodil v Uzbekistánu a výcvik absolvoval v Afghánistánu. Kromě něj v souvislosti s útokem ve vazbě skončilo dalších 50 osob.

Mašaripov se k atentátu, který si vyžádal 39 obětí, přiznal, uvedl guvernér největšího tureckého města Vasip Şahin. Otisky prstů, které se v klubu Reina našly, se podle něj navíc shodují s těmi Mašaripovými. Do Turecka zadržený muž vstoupil ilegálně, dodal guvernér.

Mašaripov se k atentátu přiznal, uvedl guvernér největšího tureckého města Vasip Şahin. Otisky prstů, které se v klubu našly, se podle něj shodují s těmi Mašaripovými. Atentát si vyžádal 39 obětí. Muž, který se narodil v roce 1983, do Turecka vstoupil ilegálně v lednu loňského roku, dodal guvernér. Podle něj jde o „dobře vycvičeného teroristu“, který mluví čtyřmi jazyky.

Při zadržení, na jehož provedení se podílelo 2000 policistů, se u Mašaripova našlo 197.000 dolarů (téměř pět milionů Kč). Turecká média už v pondělí uvedla, že Uzbek čin nespáchal z ideologických důvodů, ale za peníze. Dokládá to podle nich i způsob útoku: Nešlo o sebevražedný atentát, útočník se naopak snažil z místa činu rychle uprchnout. Kromě velkého finančního obnosu se u zadrženého našly také dvě pistole.

Premiér Yildirim vyjádřil naději, že se během výslechu podezřelého podaří odhalit „síly, které stály za plánováním útoku“. Podle guvernéra Şahina je ale již jasné, že Mašaripov atentát spáchal na pokyn teroristické organizace Islámský stát. Islámský stát se k zodpovědnosti za atentát, který měl být podle něj odplatou za turecké vojenské operace v Sýrii, už dříve přihlásil.

Spolu s Mašaripovem zadržela turecká policie v pondělí podle guvernéra v istanbulské čtvrti Esenyurt také jednoho Iráčana a tři ženy. Turecká média už dříve uvedla, že ženy pocházejí ze Somálska, Senegalu a Egypta. Kromě nich v ochranné vazbě skončil údajně také čtyřletý Mašaripovův syn. V průběhu více než dvou týdnů, během kterých turecké úřady po pachateli istanbulského útoku pátraly, skončila ve vazbě podle Şahina padesátka osob.

Většina obětí útoku v istanbulském klubu, kde lidé slavili příchod nového roku, byli turisté, hlavně ze zemí Blízkého východu a severní Afriky, ale i z Indie, Ruska či Izraele.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz