Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Vykašlala jsem se na bezpečnost, píše Češka odsouzená za terorismus. Test na covid-19 má negativní

Svět

  15:52aktualizováno  21:53
Praha - Dva čeští občané Miroslav Farkas a Markéta Všelichová, kteří byli v Turecku odsouzeni v roce 2017 za podporu terorismu, byli propuštěni na svobodu. Vládní speciál je v pátek večer dopravil na kbelské letiště, nyní absolvují lékařskou prohlídku a poté je čeká dvoutýdenní karanténa ve zdravotnickém zařízení.

POLICEJNÍ FOTO. ČEŠI ZADRŽENÍ V TURECKU. foto: Policie

Premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) poděkovali turecké straně a ocenili Bezpečnostní informační službu (BIS) za její roli při vyřešení případu.

Farkas a Všelichová dostali za spolupráci s kurdskými milicemi YPG, jež Turecko považuje za teroristickou organizaci, trest více než šesti let vězení. Turecké úřady je propustily na svobodu po vyjednávání, do něhož se zapojili čeští politici a tajné služby. YPG operují na severu Sýrie a jimi ovládanou část země se Turecko, které je s Kurdy dlouhodobě v konfliktu, snaží vojensky obsadit. Oba Češi tvrdili, že chtěli vybudovat ve válečné zóně polní nemocnici a pomoci zraněným Kurdům.

„Víte, já jsem byla dřív hodně kritická k novinářům (novinářkam) a humanitárním pracovníkům, kteří investují desetitisíce do zajištění svého pohodlí a bezpečí. Proč? Protože jsem na vlastní oči viděla, že z těch peněz by se ve válkou zničené Sýrii mohlo žít pár měsíců několik vesnic,“ píše na Facebooku Markéta Všelichová. Následně ale své lehkovážnosti při cestě do Sýrie lituje. „Teď už vím, že když se na tu bezpečnost vykašlete úplně, můžete taky skončit na čtyři roky zavření jako já.“ Všelichová dále ve facebookovém statusu popsala, že si na začátku neuvědomila, že způsobí starosti mnoha dalším lidem, kterým se za komplikace omluvila. Nakonec napsala, že její test na covid-19 je negativní.

O propuštění v pátek informoval Babiš, podle něho k propuštění přispělo jeho loňské jednání s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem. Dodal, že propuštění nebylo spojeno s žádnými podmínkami či přísliby. To později zopakoval Petříček. Řekl také, že česká diplomacie se snažila zlepšit podmínky odsouzených během celé doby jejich pobytu v tureckých věznicích. 

Turecko zlikviduje kurdské milice v bezpečnostní zóně, pokud se z ní Kurdové nestáhnou, prohlásil Erdogan

Mluvčí BIS Ladislav Šticha řekl ČTK, že propuštění uvězněných je výsledkem ročního vyjednávání, a to nejen zpravodajců. „Bylo to skoro rok trvající velmi citlivé vyjednávání krok za krokem. Nakonec se nám podařilo, i díky vynikajícím kontaktům, které s partnery ve zpravodajské službě v Turecku máme, vyjednat jejich propuštění bez jakýchkoli podmínek. Považujeme to za veliký úspěch,“ uvedl. Dodal, že poděkovat je třeba i dalším, včetně premiéra.

Podle zástupců rodin byli nejbližší propuštěných o jejich příletu do Prahy informováni až na poslední chvíli. Lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský, který se angažoval ve vyjednáváních, ČTK řekl, že to mohlo být dáno podmínkami dohody s Ankarou. O propuštění podle něj do poslední chvíle věděli pouze premiér a BIS. I když si Češi odpykali 3,5 roku z šestiletého trestu, dřívější propuštění podle Zdechovského nebylo samozřejmé a jedná se o diplomatický úspěch. Rovněž ocenil roli BIS a také intervenci Babiše, která podle něj byla zlomová.

Farkase a Všelichovou zadržely turecké úřady na hraničním přechodu s Irákem v listopadu 2016. Při kontrole u nich Turci našli letáky a fotografie, které podle turecké strany svědčily o tom, že oba Češi patří ke kurdským milicím YPG. Známí zadržených i představitelé českého ministerstva zahraničí uváděli, že dvojice se pokoušela o zřízení polní nemocnice pro Kurdy v Sýrii. Soud v srpnu 2017 oba odsoudil na šest let a tři měsíce do vězení. Předloni v červenci verdikt potvrdil turecký nejvyšší soud. Ve vězení oba Češi strávili 44 měsíců a 11 dní, tedy více než polovinu trestu.

Ozbrojené milice syrských Kurdů YPG (zkratka kurdského spojení Lidové obranné jednotky) jsou v Sýrii aktivní od roku 2011, kdy v této blízkovýchodní zemi začala občanská válka. Zpočátku se zaměřily na ochranu Kurdy obývaných území na hranici Sýrie a Turecka, později hrály významnou roli v boji proti Islámskému státu. Turecko řadí syrské Kurdy k teroristům a ke spojencům zakázané Strany kurdských pracujících (PKK). V jimi ovládané části Sýrie opakovaně vojensky zasáhlo, naposledy loni v říjnu. Postup Turecka vůči Kurdům je terčem kritiky mezinárodního společenství.

Kauza Čechů v Turecku

  • 13. listopadu 2016 - Turecké úřady zadržely na hraničním přechodu s Irákem dvojici Čechů, Všelichovou a Farkase. Při kontrole u nich byly nalezeny materiály, letáky a fotografie, které podle Turků svědčily o tom, že oba patří ke kurdským milicím YPG. Ty jsou v Turecku považovány za teroristickou organizaci. Češi skončili ve vazbě.
  • 17. listopadu 2016 - O zadržení českých občanů s několikadenním zpožděním informovala turecká a později i česká média. Turecké úřady hovořily o tom, že Všelichová a Farkas podporovali teroristy, zatímco známí zadržených i představitelé českého ministerstva zahraničí uvedli, že dvojice se pokoušela o zřízení polní nemocnice pro Kurdy v Sýrii.
  • 13. prosince 2016 - Turecko navštívil tehdejší ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, mimo jiné jednal o zadržených Češích. Po setkání se svým protějškem Mevlütem Çavuşogluem řekl, že vidí na turecké straně ochotu pomoci a vyjít Česku vstříc, případ ale nepůjde vyřešit za den. Zaorálek o kauze jednal i s tureckým premiérem Binalim Yildirimem. Český ministr řekl, že dvojice se nechtěla zapojit do teroristických aktivit, ale chtěla na území ovládaném kurdskými jednotkami v Sýrii vybudovat polní nemocnici.
  • 8. února 2017 - Prokuratura ve městě Şirnak na jihovýchodě Turecka obžalovala Všelichovou a Farkase z příslušnosti k ozbrojené teroristické organizaci. Požadovala pro ně trest v rozmezí sedmi a půl až 15 let vězení. O měsíc později česká média informovala, že začátek procesu s českými občany je naplánován na 10. května.
  • 10. května 2017 - Soud byl odročen na 12. června. Podle českého ministerstva si prokuratura vyžádala čas na prozkoumání důkazů.
  • 12. června 2017 - Soud byl opět odročen na začátek srpna.
  • 2. srpna 2017 - Všelichová a Farkas byli odsouzeni na šest let a tři měsíce do vězení za spolupráci s bojovníky milic syrských Kurdů YPG. Obhajoba se odvolala. Zaorálek tehdy řekl, že se chce kvůli případu spojit s tureckým protějškem. "Celou dobu jednáme s tureckou stranou. Počkáme na odvolací soud a pak uvidíme, co bude dál," řekla v srpnu 2017 mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagnorová.
  • Listopad 2017 - Turecký soud potvrdil Čechům trest šest let a tři měsíce vězení. Jejich advokáti podali koncem listopadu dovolání k tureckému nejvyššímu soudu. Všelichová a Farkas nadále zůstali ve věznici ve Vanu na jihovýchodě Turecka.
  • 26. února 2018 - Turecký velvyslanec v ČR Ahmet Bigali vyloučil propojení turecké žádosti o uvalení vazby a následnou extradici kurdského politika Sáliha Muslima, kterého Ankara považuje za teroristu, s případem Všelichové a Farkase (Muslim byl zatčen v únoru 2018 v Praze na základě zatykače vydaného Interpolem na žádost turecké vlády; český soud jej následně propustil na svobodu).
  • 23. července 2018 - Turecký nejvyšší soud potvrdil trest pro české občany, kteří byli soudem nižší instance odsouzeni k 75 měsícům vězení. Češi už v Turecku neměli další možnost odvolání, mohli se ale pokusit podat stížnost k Evropskému soudu pro lidská práva.
  • 2. června 2019 - Všelichovou a Farkase ve věznicích navštívil europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), který řekl, že jsou v pořádku. O situaci dál vyjednávali diplomaté obou zemí.
  • 3. září 2019 - Premiér Babiš o případu Všelichové a Farkase hovořil s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem. Na dotaz novinářů, zda Babiš usiluje o předčasné propuštění vězňů či o zlepšení jejich podmínek, předseda vlády odpověděl, že o obojí.
  • 12. října 2019 - Europoslanec Zdechovský oznámil, že Farkas byl převezen do věznice s mírnějším režimem. Všelichová byla ve věznici v Izmiru, Farkas byl dosud ve Vanu na jihovýchodě Turecka. Nyní si trest odpykával ve městě Silivri na západním předměstí Istanbulu.
  • 24. července 2020 - Farkas a Všelichová byli propuštěni na svobodu. Babiš řekl, že zpět do ČR přiletí večer. Premiér na twitteru poděkoval Bezpečnostní informační službě za její roli při vyřešení případu. Propuštění podle něj nebylo spojeno s žádnými podmínkami či přísliby.
Autor: