4. dubna 2018 16:16 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Turecko, Rusko a Írán budou usilovat o trvalé příměří v Sýrii

Ruský prezident Putin se svým tureckým protějškem Erdoganem v Soči. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský prezident Putin se svým tureckým protějškem Erdoganem v Soči. | foto: Reuters

ANKARA Turecko, Írán a Rusko budou spolupracovat, aby se v Sýrii mohlo uzavřít trvalé příměří. Na středečním summitu v Ankaře se na tom shodli prezidenti těchto tří zemí. Tématem summitu byla také ochrana syrských civilistů a syrské územní celistvosti a rovněž boj proti teroristům.

O situaci v Sýrii Lidovky.cz informovali v článku: Porcování Sýrie? ‚Trojdohoda‘ Ruska, Íránu a Turecka je dle diplomata slepou uličkou.

Rusko a Írán v syrské válce pomáhají syrskému režimu, Turecko stojí za některými povstaleckými skupinami a bojuje proti syrským Kurdům.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan na společné tiskové konferenci řekl, že přibývá naděje na úspěch v Sýrii. To, zda si Sýrie uchová územní celistvost, podle něj závisí na „udržení odstupu od všech teroristických skupin“. Turecko k nim řadí také kurdské milice, které se jako spojenci USA podílely na boji proti Islámskému státu.

Pro Rusko je v Sýrii klíčová jeho letecká základna u Středozemního moře.
K Putinovi a Erdoganovi se připojí na tureckém summitu ještě prezident Íránu...

Íránský prezident Hasan Rúhání prohlásil, že krize v Sýrii není řešitelná vojenskými prostředky. Podle něj vyhovuje Islámský stát a jiné teroristické skupiny zájmům určitých velmocí včetně USA. 

Podle Erdogana se nemůže na ustavení trvalého míru v Sýrii podílet nikdo, kdo nechápe, že úmysly Islámského státu a kurdských bojovníků jsou stejné.

Turecký prezident tak narážel na americkou podporu Kurdů. USA mají na severu Sýrie asi 2000 svých vojáků, a to v oblasti, kde působí také Kurdové, proti nimž bojuje Ankara. Šéf amerických tajných služeb Daniel Coats řekl, že Bílý dům brzy oznámí své úmysly s americkými vojáky, kteří jsou nyní v Sýrii.

Všichni tři státníci spolu naposledy jednali loni v listopadu v letovisku Soči. Erdogan se před třístranným summitem ve středu sešel v úterý bilaterálně s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a ráno s Rúháním.

ČTK

TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery
TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery

Knížka, deka, čaj... zní to jako klišé, ale pořád jde o jednu z nejlepších trojic, se kterými můžete strávit podzimní večer.