Sobota 22. února 2020svátek má Petr 10 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Turecko se bojí teroristického útoku IS. Varuje i české ministerstvo zahraničí

Policie zasahuje na místě exploze v centru Istanbulu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policie zasahuje na místě exploze v centru Istanbulu. | foto: Reuters

ANKARA/PRAHA Turecká policie v sobotu odpoledne varovala křesťany a židy, že by se mohli stát během Velikonoc terčem teroristických útoků radikální organizace Islámský stát (IS). Informovala o tom agentura AFP.

Teroristé by se podle policie mohli v neděli, kdy si křesťané budou připomínat zmrtvýchvstání Ježíše Krista, pokusit zaútočit na kostely na tureckém území, ale cílem útoků by se prý mohly stát i synagogy.

Kromě míst spojených s nemuslimskými vyznáními by se na pozoru měly mít i zahraniční zastupitelské úřady a to především v metropoli Ankaře, upozornila dále policie.

Varování Turci vydali týden po teroristickém útoku v Istanbulu, při němž zahynuli čtyři cizinci: tři Izraelci a Íránec. Místní úřady připsaly atentát IS, který ovládá značné části Sýrie a Iráku a v Turecku už provedl několik teroristických útoků s desítkami obětí.

Nejtragičtější bilanci měl loňský říjnový útok v Ankaře, při němž zahynulo 103 lidí.
Kromě IS útočila v poslední době v Turecku dvakrát také kurdská radikální skupina Sokoli osvobození Kurdistánu (TAK).

Jedna z přítomných na místě exploze v centru Istanbulu.
Záchranáři zasahují na místě neštěstí. Na zemi zůstalo ležet několik těl.

Podobné varování vydalo i české ministerstvo zahraničních věcí. „V souvislosti s aktuálním zhoršením bezpečnostní situace na celém území Turecké republiky doporučuje MZV ČR všem českým občanům, kteří se na území Turecka zdržují, aby vždy a všude dbali zvýšené opatrnosti, a to zejména v situacích, kdy dochází ke koncentraci osob v jedné lokalitě, ať uzavřené (např. metro), nebo otevřené (např. historické památky),“

Podle MZV by si měli lidé dávat pozor na jihovýchodě země. „Vzhledem k přetrvávající nejisté bezpečnostní situaci důrazně varujeme před cestami do oblasti jihovýchodního Turecka. V návaznosti na poslední a možný další vývoj situace doporučujeme zvážit nutnost cestování do Ankary, cestu uskutečnit pouze v odůvodněných případech, např. plánovaná obchodních jednání, studium, pracovní cesta atp.“

Více o bezpečnostní situaci v Turecku najdete na stránkách MZV.

IS zřejmě plánovalo spustit útok v Istanbulu už minulou neděli. Derby mezi fotbalisty Galatasaraye a Fenerbahce, kde působí české obránce Michal Kadlec, bylo zrušeno krátce před výkopem. Turecký deník Hurriyet v pondělí večer citoval vysoce postavený zdroj z tajných služeb, který tvrdí, že Islámský stát plánoval zaútočil po fotbale v „pařížském stylu“.

V davu fanoušků opouštějících stadion se měl odpálit sebevražedný terorista, další by pak do lidí zahájili střelbu. Útok měl být zorganizován místní buňkou IS, zodpovědnou i za říjnový útok v Ankaře, po kterém zemřelo 103 lidí.

,
Premium

Karlův most je jen most, stěžují si turisté. Kritika nešetří ani další památky

Ohně v Austrálii (ilustrační snímek). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do Česka loni přijel rekordní počet turistů. Památky si u nich leckdy vysloužily i bizarní recenze na internetu,...

Premium

Podivné zrcadlo z Turnova letí ke Slunci. Česká laboratoř se musela ukázat

Ohně v Austrálii (ilustrační snímek). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ke Slunci odstartovala sonda se speciálním zrcadlem pro sledování korony. Vyvinuli jej čeští výzkumníci v Turnově....

Premium

Češi bydlí stále častěji ve sklepech. K extrémním řešením je nutí drahé nájmy

Ohně v Austrálii (ilustrační snímek). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nedostupné bydlení nutí Čechy ke stále extrémnějším řešením bytové situace. Zejména v největších městech už lidé míří i...