Pátek 23. října 2020svátek má Teodor, Theodor 9 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Turecko se omezení vývozu zbraní z Česka neobává. Od zemí NATO žádá solidaritu

Turecká armáda (Ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Turecká armáda (Ilustrační foto) | foto: Reuters

Praha Ankara nepovažuje omezení vývozu zbraní z Česka za vstřícný krok, jeho dopadů se však neobává. Ohledně svého vojenského angažmá v severní Sýrii žádá solidaritu od zemí NATO.

Předsedovi Senátu Jaroslavu Kuberovi (ODS) to v úterý na setkání řekl turecký velvyslanec Ahmet Necati Bigali. Kubera vyzývá k mírovému řešení konfliktu, protiturecké sankce podporuje.

Bigali po setkání tlumočil stanovisko své vlády, že Turecko od zbylých členů Severoatlantické aliance očekává ve věci Sýrie solidaritu, a nikoliv kritiku. Omezení vývozu zbraní do Turecka, které v pondělí schválili čeští vrcholní představitelé, nepovažuje za vstřícný krok. Jeho dopadu se však s ohledem na malý objem dodávek neobává.

Kuberův postoj je podle něj plně ve shodě se stanoviskem českého ministerstva zahraničí, které dává přednost diplomatickému řešení před vojenským konfliktem. Bigali mu na to údajně odvětil, že mírové řešení situace nebylo možné. Představa Turecka, že se uprchlíci vrátí do pohraničního pásma v severní Sýrii, je podle předsedy Senátu naivní.

Protiturecké sankce v podobě zastavení vývozu zbraní, ale i dalších ekonomických opatření, Kubera podporuje, byť podle něj mají spíše symbolický význam. Obecně mírnou reakci evropských zemí na turecký útok dal do souvislosti s vydíracím potenciálem tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, jenž pohrozil, že do Evropy pustí miliony uprchlíků umístěné v Turecku.

Situací v Sýrii se podle Kubery bude zabývat bezpečnostní výbor Senátu.

Invazi do severovýchodní Sýrie zahájilo Turecko ve středu. Ankara tvrdí, že cílem její operace je vyčistit oblast v severní Sýrii u tureckých hranic od teroristů, za něž označuje kurdské milice YPG. Chce tam také vytvořit 30 kilometrů široké pásmo, kam hodlá převézt z Turecka velkou část ze 3,6 milionu syrských uprchlíků.

V pondělí se s tureckým velvyslancem sešel také ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD), který zopakoval, že prioritou Evropské unie je diplomatické řešení situace v Sýrii. Vyzval Turecko k zastavení vojenské akce. S velvyslancem Petříček mluvil také o tom, že se nedaří omezit vojenské akce pouze na kurdské bojovníky, ale umírají i civilisté.

Turecký útok v Sýrii odsoudila řada západních zemí. Ministři zahraničí Evropské unie se v pondělí dohodli na koordinaci omezení vývozu zbraní do Turecka. Česko k tomuto kroku přistoupilo v tentýž den. V úterý o situaci v Sýrii bude jednat Sněmovna.

Export do Turecka roste

Vývoz vojenského materiálu z Česka do Turecka stoupl v letošním prvním pololetí na 8,1 milionu eur (208 milionů korun), což je o polovinu více než za celý loňský rok, kdy činil 5,4 milionu eur (139,4 milionu korun). Vyplývá to z přehledu vývozu vojenského materiálu uskutečněného z ČR za šest měsíců letošního roku. Už za celý loňský rok přitom byl meziroční růst dvojnásobný. Česká vláda v pondělí podobně jako řada dalších evropských států vývozní licence na vojenský materiál do Turecka pozastavila v reakci na tureckou vojenskou operaci v Sýrii.

„Rozjednaná licenční řízení se přerušují a nová povolení se nebudou schvalovat. Všechny případy chceme na licenční správě ministerstva vyhodnotit, jak by mohly být použity - nebo třeba i zneužity - v tomto konfliktu. Podle vývoje situace a dalších jednání v EU a v NATO může ČR kdykoliv rozhodnout, že se pozastavení ruší,“ uvedl v úterý vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

Export vojenského materiálu z Česka do Turecka v posledních letech roste. Ještě v roce 2011 byl 95 000 eur (2,5 milionu korun), největšího objemu dosáhl v roce 2015, kdy činil 6,2 milionu eur (160 milionů korun). Mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) Štěpánka Filipová v úterý ČTK řekla, že loni se do země vyváželo z ČR především střelivo a pozemní vozidla.

Z materiálu MPO vyplývá, že celkem bylo v prvním pololetí vydáno 581 licencí pro vývoz vojenského materiálu do zahraničí, z toho pro Turecko 12. Vojenský materiál v největší hodnotě byl v pololetí vyvezen z Česka tradičně do USA - objem exportu do Spojených států činil 30,5 milionu eur (786,5 milionu korun).

Projekt realizovaný na základě licence od MPO uskutečnila letos v Turecku například společnost Tatra Trucks. Podle firmy šlo o jediný projekt, který se týkal podvozků pro vyprošťovací vozidla. „V návaznosti na vyhlášení embarga jsme přípravu dalších projektů pro Turecko zastavili a čekáme stejně jako jiní čeští vývozci vojenského materiálu na tento trh, jaký bude další vývoj situace,“ uvedl mluvčí firmy Andrej Čírtek.

Jiří Štefl, statutární ředitel společnosti Optokon sídlící v Červeném Kříži u Jihlavy, připustil, že pozastavení vývozních licencí do Turecka se z části dotkne i kontraktů této firmy. „My nejsme zbrojařská firma, která dodává zbraně, dodáváme IT technologie,“ upozornil zároveň. Podrobněji zatím možné dopady na společnost komentovat nechtěl. Například výrobce pancéřovaných vozidel, společnost SVOS Přelouč, pak momentálně s Tureckem žádné rozjednané kontrakty nemá, řekl ČTK ředitel a majitel firmy Jaroslav Černý.

Turecko zahájilo vojenskou operaci před týdnem poté, co americký prezident Donald Trump nařídil z oblasti stáhnout americké vojáky. Ankara tvrdí, že cílem operace je vyčistit oblast u tureckých hranic od teroristů, za něž označuje syrské kurdské milice. Západ postup Turecka odsoudil. Spojené státy zavedly proti Turecku sankce, zatímco státy EU se domluvily na koordinaci zákazu vývozu zbraní do Turecka.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....