Úterý 20. dubna 2021svátek má Marcela 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Turecko stáhlo z Německa šest imámů. Kvůli podezření ze špionáže ‚Gülenovců‘

Turecký prezident Erdogan líbá vlajku Turecka (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Turecký prezident Erdogan líbá vlajku Turecka (ilustrační foto). | foto: Reuters

ANKARA Turecké úřady v pátek oznámily, že odvolaly z Německa šest imámů. K tomuto kroku se Ankara rozhodla poté, co německá policie před dvěma dny prohledala byty čtyř těchto duchovních kvůli podezření ze špionáže ve prospěch Turecka. Ankara uvedené obvinění odmítla.

„V zájmu zachování důvěry v dvoustranných vztazích obou zemí a jako gesto dobré vůle bylo do Turecka odvoláno šest imámů, kteří překročili svá pověření,“ uvedl v prohlášení turecký úřad pro náboženské otázky Diyanet. Nicméně zároveň zdůraznil, že „dotyční nebyli zapleteni do žádných špionážních aktivit“.

Německá policie ve středu zasáhla proti čtyřem imámům, které ze špionáže podezřívá. Část tureckých duchovních ve spolkové republice totiž úřady podle německých médií podezřívají, že zjišťují informace o příznivcích duchovního Fethullaha Gülena, který podle Ankary stál za pokusem o puč, a předávají je do Turecka.

Nejhorší urážka duchovních, zní kritika

Německé státní zastupitelství v této souvislosti žádná obvinění nevzneslo. Policisté ale při domovních prohlídkách u zmíněných muslimských duchovních zabavila datové nosiče, komunikační prostředky a písemné podklady a nyní je vyhodnocuje.

Čtveřice podezřelých, která získané informace údajně předávala tureckému konzulátu v Kolíně nad Rýnem, spadá pod organizaci Ditib, zastřešující kulturní a náboženské spolky německých muslimů tureckého původu. Ditib zprostředkovaně podléhá kontrole turecké vlády.

Postup německých úřadů šéf tureckého úřadu pro náboženské otázky Diyanet Mehmet Görmez podle agentury AFP důrazně kritizoval. „Tato obvinění jsou nejhorší urážkou, jakou lze vůči duchovnímu vyslovit,“ prohlásil na tiskové konferenci.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Bývalého prezidenta děsí neschopnost vlády i nástup Pirátů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Bývalého prezidenta děsí neschopnost vlády i nástup Pirátů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

Bývalého prezidenta děsí neschopnost vlády i nástup Pirátů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...