Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Při rituálním obětování zvířat se v Turecku zranilo 16 tisíc lidí

Svět

  8:12
Na šestnáct tisíc lidí utrpělo v Turecku zranění, když v neděli při svátku obětování rituálně podřezávali zvíře. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na tureckého ministra zdravotnictví Fahrettina Kocu. Muslimové po celém světě nyní slaví několikadenní svátek íd al-adhá. Rituály se provádějí i v saúdskoarabské Mekce, kde tímto svátkem končí velká pouť do Mekky.

Podle tureckého ministra zdravotnictví dorazilo do zdravotnických zařízení po celém Turecku v neděli se zraněním kvůli obětování zvířete na 16 000 lidí, z toho asi 1270 v Ankaře, 840 v Istanbulu a 416 v Izmiru.

Koca uvedl, že ke zranění přispěla skutečnost, že rituální obětování neprovádějí profesionální řezníci. Agentura AFP připomněla, že loni bylo během svátku obětování, který trvá tři až čtyři dny, takto zraněno na 30 000 lidí.

O svátku íd al-adhá, známém také jako íd al-kabír (velký svátek), si muslimové připomínají ochotu proroka Ibráhíma (biblického Abraháma) obětovat vlastního prvorozeného syna Bohu. Muslimové při tomto svátku porážejí zvířata, často ovce či kozy, většinu masa darují chudým.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!