Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Žena v Turecku přežila v troskách 177 hodin. Mrtvých už je 36 tisíc

Svět

  10:50aktualizováno  16:15
Týden po ničivém zemětřesení, které si na hranici Turecka a Sýrie vyžádalo už přes 36 tisíc obětí, se záchranářům podařilo vyprostit další živé lidi. Naděje na nalezení přeživších je už však podle expertů velmi malá. A to i vzhledem k mrazivým teplotám, které v noci klesají i k minus šesti stupňům Celsia. Řada lidí po tragédii zůstává stále na ulici.

Čtyřicetiletou Sibel Kayaovou se podařilo vyprostit v pondělí po 170 hodinách v troskách pětipatrové budovy ve městě Islahiye v provincii Gaziantep. Vytáhli ji dobrovolníci spolu s týmem tureckého Úřadu pro řešení katastrof a mimořádných situací (AFAD), píše turecký list Cumhuriyet.

Ještě o pár hodin později vyprostili dnes ve městě Adiyaman ze sutin šestiletou holčičku, uvedla agentura Anadolu. Podle ní v pondělí našli záchranáři rovněž živého pětatřicetiletého muže v provincii Adiyaman. V provincii Hatay pak zachránili po 177 hodinách sedmdesátiletou Saadet Sendagovou.

Také o víkendu se podařilo nalézt v troskách několik přeživších, mimo jiné šedesátiletou ženu ve městě Besni z Adiyamanu či sedmiměsíční dítě a dvanáctiletou dívku z provincie Hatay.

V pondělí odpoledne, po 182 hodinách po zemětřesení, se záchranářům podařilo vytáhnout z trosek domu v provincii Hatay živého dvanáctiletého chlapce, kterého přepravili následně do nemocnice. Několik hodin před tím ve stejné provincii záchranáři vyzvedli ze sutin živou sedmdesátiletou ženou.

Podle tureckého viceprezidenta Fuata Oktaye se v uplynulých dnech podařilo zachránit ze trosek budov zhruba 600 dětí bez doprovodu. Zhruba 80 nezletilců se vrátilo ke svým rodinám, píše deník Hürriyet.

Zemětřesení v Turecku a Sýrii

Záchranáři odnášejí tělo mrtvého na místě zřícené budovy. (18. února 2023)

Podle expertů citovaných agenturou AP je však naděje na nalezení přeživších nyní už velmi malá. Eduardo Reinoso z Mexické národní autonomní univerzity (UNAM) míní, že po devíti dnech bude už téměř nulová. Stejný názor má i David Alexander z londýnské University College London (UCL).

Podle něj byly zřícené budovy v oblasti tak špatně postavené, že se rozsypaly na velmi malé kusy, což snižuje pravděpodobnost vytvoření vzduchových kapes pro možné přežití. Kvůli porušení stavebních norem vyšetřují turecké úřady už přes 130 lidí.

Naději na přežití v troskách na jihu Turecka snižují i mrazivé teploty. „Typická reakce těla na hypotermii je třes a ten vyžaduje kalorie. Pokud ale člověk nemá několik dní potravu a je vystaven nízkým teplotám, podlehne podchlazení rychleji,“ říká Stephanie Lareauová z univerzity v americké Virginii.

V samotném Turecku zemřelo při zemětřesení, jaké země nezažila od roku 1939, přes 31 tisíc lidí. Syrské úřady a nevládní organizace zatím hlásí asi 4 500. V Sýrii je ovšem pátrání po přeživších i obětech komplikovanější, jelikož zemětřesení postihlo i oblast ovládanou povstalci.

Zástupce generálního tajemníka OSN Martin Griffiths, který o víkendu navštívil turecko-syrskou hranici, uvedl, že mezinárodní společenství v pomoci Syřanům selhalo. „Lidé na severozápadě Sýrie se právem cítí opuštěni, mojí povinností je toto selhání co nejdříve napravit,“ citovala Griffithse agentura AP.

Reportér televize Al-Džazíra v pondělí informoval, že do Sýrie dorazil nový konvoj šesti nákladních aut s pomoci OSN. Už dříve podle katarské televize hranice překročilo 52 nákladních aut s pomocí OSN. Reportér Al-Džazíry také řekl, že Syřané si stěžují, že pomoc mezinárodního společenství je nedostatečná.

Sibel Kayaovou vyprostili po 170 hodinách:

Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu v pondělí uvedl, že Turecko je ochotné otevřít další dva hraniční přechody pro přepravu humanitární pomoci Sýrii. „Nedovolujeme ale další přísun uprchlíků ze Sýrie,“ uvedl ministr s tím, že turecké úřady takový přeshraniční pohyb nedovolí.

Podle Çavuşoglua se v současnosti pro přepravu humanitární pomoci do sousední země používá jen jeden přechod. šéf turecké diplomacie odmítl otevřít přechody do oblastí, které mají pod kontrolou kurdské milice YPG, které Ankara považuje za teroristickou organizaci.

Čeští záchranáři už vyprošťují jen mrtvé

Mluvčí českých hasičů Jakub Kozák v pondělí informoval, že záchranáři z Česka vyprostili v Adiyamanu další tři mrtvé. „Ukončili jsme zásah u sesuté budovy, vyprostili jsme tam tři mrtvé. Tým z Polska nenašel na žádném z míst, které označili naši psi, živé osoby, a hledání ukončili,“ napsal mluvčí.

„Na sektoru se třemi zřícenými objekty, kde jsme nasazeni společně s týmy z USA a Bangladéše, budeme pracovat zřejmě ještě dva dny,“ uvedl. „Na daném místě neustále hoří, požár výrazně komplikuje situaci,“ doplnil.

Záchranáři z Česka v neděli uvedli, že ze sutin vyprostili 35 mrtvých, s třemi pondělními oběťmi by se tedy mělo jednat o 38 těl. Zachránili dva přeživší a asistovali kolegům z jiného týmu při záchraně ženy.

Česko původně vyslalo do Turecka tým 68 záchranářů, jehož členy jsou vedle hasičů i lékaři, stavební inženýři či kynologové. Takzvaný USAR (Urban Search and Rescue) tým dorazil do Turecka minulé úterý. O víkendu se k němu připojili další dva hasiči, kteří přiletěli armádním letounem CASA spolu s nákladem humanitární pomoci a vybavením pro hasiče. Součástí humanitární pomoci bylo především oblečení.

Český USAR tým v zahraničí v minulosti pomáhal například v libanonském Bejrútu v roce 2020 po výbuchu v přístavu, který připravil o život dvě stovky lidí a zranil dalších šest tisíc. V českém týmu tehdy byli spolu s hasiči také kynologové se psy, statik či lékař.

Autoři: ,

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...