Pátek 24. ledna 2020svátek má Milena 0 °C zataženo Předplatné LN
22. září 2016 11:05 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Turecko zamrzne v letním čase. Kvůli islámu i úsporám se vzdálí Evropě

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Reuters

V Turecku se odhodlali ke změně, o kterou už nějakou dobu přemýšlí i Evropská unie. Ruší přechod na zimní čas. Na konci letošního října si tak v Istanbulu neposunou hodinky o hodinu nazpět.

Podle tureckého ministra pro energetiku Berata Albayraka díky tomuto kroku Turci budou moci více těžit z denního světla. Po celý rok tedy bude v Turecku současný letní čas. Informovala o tom anglická mutace tureckého deníku Hürriyet Daily News.

Albayrak si slibuje úsporu nákladů na energii až o 500 milionů dolarů ročně a nepředpokládá, že by časová synchronizace se zbytkem světa měla vyvolat nějaké zásadní problémy.

Existují však i kritické hlasy. Prezident asociace textilních exportérů Hikmet Tanriverdi se obává, že větší časový rozdíl mezi Tureckem a zbytkem Evropy bude znamenat velké problémy s exportem, obchodní komunikací a tržními transakcemi. Turecko se tak stane jen jednou z mnoha časově „vzdálenějších“ blízkovýchodních zemí a ztratí svou privilegovanou pozici v obchodních vztazích s Evropskou unií.

Turecko bude v zimě nově o dvě hodiny napřed před většinou členských zemí EU, v létě pak o běžnou jednu hodinu, jako tomu bylo doteď.

„Zrušili jsme zimní časový rozdíl. Nebudou proto vznikat žádná nedorozumění,“ uvedl rozhodnutí premiér Binali Yildirim.

Nejvíce novinku kritizují turečtí sportovní příznivci. Začátky utkání ve sportech, v nichž se Turci zúčastňují evropských soutěží, se přes zimu budou posunou o dvě hodiny, do méně příznivých časů pro lidi, kteří chodí do práce. Nejvíce se to dotkne fotbalových fanoušků. Turecké týmy totiž bojují v evropských soutěžích, Evropské lize a Lize mistrů.

Podle některých ohlasů má rozhodnutí i náboženský podtón. Turecko díky zrušení přechodu na zimní čas zůstane v zimních měsících ve stejné časové zóně jako Saúdská Arábie a další státy Blízkého východu, které čas také nemění. Časy modliteb a významných muslimských svátků díky tomu teď budou synchronizovány s posvátnými městy Mekkou a Medinou.

fasJakub Fajnor
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

TEST AUTOSEDAČEK: Které jsou opravdu bezpečné?
TEST AUTOSEDAČEK: Které jsou opravdu bezpečné?

Dvacet autosedaček pro děti různého věku podrobil německý autoklub testu bezpečnosti. Prošly všechny. U některých se ale objevily podstatné nedostatky.