Čtvrtek 12. prosince 2019svátek má Simona -4 °C sněžení Předplatné LN
17. července 2016 15:55, aktualizováno  17:45 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Turecko na den uzavřelo základnu, kterou využívá USA v boji proti IS. Vydejte nám Gülena, žádá Erdogan

Mezi vysokými představiteli armády, které turecké úřady v souvislosti s... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mezi vysokými představiteli armády, které turecké úřady v souvislosti s... | foto: Twitter.comReprofoto

ANKARA Páteční pokus o puč znovu rozbouřil napětí mezi Tureckem a Spojenými státy. Turci v sobotu nad americkou základnou Incirlik uzavřeli vzdušný prostor, uzavřeli příjezdové cesty a vypnuli proud. Tím ohrozili probíhající operace proti Islámskému státu. Prezident Recep Tayyip Erdogan rovněž apeluje na USA, aby Turecku vydaly Fethullaha Gülena, který podle Erdogana za převraty stojí. Spojené státy ale podle Kerryho zatím žádnou oficiální žádost nedostaly.

Základna Incirlik, kterou využívají americká letadla bojující proti takzvanému Islámskému státu, se stala dalším cílem tažení tureckých vládních sil po pokusu o převrat. V sobotu zde byl uzavřen vzdušný prostor a byly přerušeny dodávky elektrické energie z komerčních sítí, které nyní nahrazují generátory. Podle mluvčího Pentagonu Petera Cooka byl po vypnutí proudu vyhlášen nejvyšší stav pohotovosti známý jako stav delta.

Na základně rovněž došlo k zatčení vojáků, kteří byli údajně do pokusu o puč zapleteni. Podle dostupných informací je mezi lidmi zatčenými na základně Incirlik také velitel základny, brigádní generál Bekir Ercan Van, 10 vojáků a jeden policejní šéf.

Turecký ministr zahraničí Mevlüt Cavusoglu v sobotu hlásil, že bude provoz na základně obnoven, až když budou dokončena všechna „anti-pučistická opatření“. „Až bude toto pročištění hotovo, naše armáda bude silnější, naši vojáci budou silnější a poskytnou větší podporu NATO,“ uvedl.

Nátlak Turecka

Paralyzování letecké základy by se dalo vnímat i jako určitý druh nátlaku Turecka na Spojené státy, aby do Turecka vydaly v USA žijícího klerika Fethullaha Gülena, kterého Erdogan již obvinil z iniciace převratu. Jak uvedl server ABC News, Erdogan ve svém sobotním projevu připomněl, že Turecko nikdy neodmítlo do USA vydat teroristy a vyzval USA o Gülenovo vydání. „Pokud jsme strategickými partnery, měli byste vyhovět naší žádosti,“ apeloval na USA Erdogan. Server ABC News v sobotu uvedl, že pokud USA na vydání Gulena nepřistoupí, mohlo by se uzavření základy protáhnout. Turci nakonec povolili Američanům letové operace v neděli odpoledne.

Podle odborníků by tak krátkodobé uzavření přerušení provozu základny nemělo mít na operace proti IS žádný vliv. Podle odborníka Christophera Hamera, kterého oslovil deník The Guardian, by ale uzavření základny z dlouhodobého hlediska představovalo velký problém. „Pokud bude provoz přerušen déle než 96 hodin, bude to mít velký vliv a čím déle to bude trvat, tím bude vliv větší,“ řekl serveru.

Gülena ale podle ministra zahraničí Johna Kerryho Spojené státy vydají jen tehdy, když Turecko prokáže, že se něčeho dopustil a předloží konkrétní důkazy. Kerry rovněž uvedl, že Spojené státy zatím neobdržely oficiální žádost o Gülenovo vydání. Samotný Gülen všechna obvinění z inscenace převratu odmítá (více čtěte ZDE).

„Poškození vzájemných vztahů“

Turecký ministr práce Suleyman Soylu pak zašel ještě dále, a to když z pokusu o převrat obvinil samotné Spojené státy. „Veřejné narážky nebo tvrzení, že Spojené státy měly roli ve zmařeném pokusu o převrat jsou naprosto lživé a poškozují naše bilaterální vztahy,“ nechal se slyšet pro agenturu AP John Kerry.

Letecký snímek základny Incirlik
KC-135R Stratotanker ve službách amerického letectva na turecké základně...

Turecko spolupracuje s Washingtonem v boji proti IS, vzájemné vztahy ale nejsou zcela bez mráčků. Američtí činitelé se kriticky vyjadřují k rostoucí autoritářské vládě tureckého prezidenta, k turecké podpoře islamistických opozičních skupin bojujících proti syrskému režimu i k pomalému pokroku v uzavírání turecké hranice se Sýrií zahraničním bojovníkům. Uzavření vzdušného prostoru nad Incirlikem v podstatě znamenalo, že americká letadla a bezpilotní stroje, které se účastní kampaně proti IS v Sýrii, nesměla do vzduchu.

Na základně Incirlik přitom působí 1500 amerických vojáků. Až do března tohoto roku s nimi na základně pobývaly také jejich rodiny, část z nich ale byla kvůli teroristickým hrozbám evakuována. Na základně je také uskladněno 90 atomových zbraní.

Počet zabitých během pokusu o puč vzrostl během neděle na 290, počet zraněných přesahuje 1400, uvedlo turecké ministerstvo zahraničí. Více než stovka mrtvých má být podle ministerstva z řad pučistů.

melIva Melíšková, ČTK
Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Hořký čaj? Nesmysl! Pediatr v knize vyvrací mýty o domácím léčení dětí

Dětský lékař z Hradce Králové Ladislav Hanousek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hradecký dětský lékař Ladislav Hanousek vydal knihu Maminko, není mi dobře, která má rodičům pomoci s léčbou i výchovou...