27. prosince 2017 11:14 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Turecko vydalo zatykače na 171 lidí z istanbulské univerzity. Chtěli prý svrhnout vládu

Ze zosnování puče turecké vedení obviňuje duchovního Fethullaha Gülena, ten to... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ze zosnování puče turecké vedení obviňuje duchovního Fethullaha Gülena, ten to... | foto: Reuters

ISTANBUL Turecká policie ve středu při razii po celé zemi pozatýkala 54 lidí, včetně profesorů ze soukromé istanbulské univerzity. Podezírá je z vazeb na hnutí duchovního Fethullaha Gülena. Toto hnutí Ankara označuje za teroristické a dlouhodobě ho viní z pokusu svrhnout tureckou vládu.

Podle agentury Anadolu bylo vydáno celkem 171 zatykačů na zaměstnance Fatihovy univerzity z Istanbulu. Tato soukromá univerzita byla uzavřena loni v červenci několik dní po pokusu části armády o převrat. Ze zorganizování tohoto pokusu o puč viní turecká vláda Gülenovo hnutí.

Duchovní Gülen obvinění odmítá a už dříve vyjádřil podezření, že puč mohl zinscenovat turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, aby ospravedlnil pronásledování svých odpůrců. Od loňského července režim perzekuce svých kritiků zintenzivnil, z práce bylo vyhozeno či suspendováno na 160 000 lidí, včetně soudců, policistů či učitelů, z toho přes 50.000 lidí skončilo za mřížemi.

Šéfa místní pobočky mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty...
Turecký prezident Erdogan líbá vlajku Turecka.

„Policie pokračuje v pátrání po zbytku podezřelých,“ řekl ve středu anonymní zdroj z policie agentuře Anadolu. Při dnešní razii v 29 tureckých provinciích bylo zatčeno 54 lidí, z toho 26 žen.

Zatčení na základě používání aplikace

Istanbulská prokuratura nařídila jejich zatčení na základě toho, že všichni používali mobilní aplikaci ByLock, která umožňuje posílání zakódovaných zpráv. Tuto aplikaci turecká vláda označuje za komunikační nástroj lidí, kteří se údajně snaží svrhnout tureckou vládu a v jejichž čele stojí podle vlády Gülen.

Aplikaci ByLock použil soud jako důkaz i v procesu s bývalým učitelem Istanbulské univerzity Fatihem Gürsulem, který býval poradcem šéfa hlavní opoziční strany v Turecku Kemala Kiliçdaroglua. Gürsul byl ve středu v Istanbulu odsouzen k 10 letům a šesti měsícům vězení za členství v „ozbrojené teroristické organizaci“. Tou prokuratura míní Gülenovo hnutí.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!