5. března 2018 14:43 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Turecko žádá německou vládu, aby zadržela propuštěného Kurda

Kurd Sálih Muslim. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kurd Sálih Muslim. | foto: ČTK

Berlín/Ankara Turecké úřady požádaly Německo o zadržení a vydání syrského Kurda Sáliha Muslima, kterého Ankara považuje ze teroristu, ale podle Kurdů je hrdinou boje proti teroristickému hnutí Islámský stát. O tureckém požadavku v pondělí informovala agentura Anadolu. Muslima na základě tureckého mezinárodního zatykače zadržela před týdnem česká policie, soud ho ale o několik dní později propustil na svobodu

V sobotu se pak Muslim zúčastnil v Berlíně demonstrace proti turecké vojenské ofenzivě na severozápadě Sýrie. Německé ministerstvo vnitra v pondělí případ odmítlo komentovat.

Muslim do loňska patřil k vedení kurdské Sjednocené demokratické strany (PYD), která je podle Ankary napojená na tureckou separatistickou Stranu kurdských pracujících (PKK). Ankara považuje obě strany za teroristická uskupení, EU a Spojené státy k teroristickým organizacím řadí pouze PKK.

Turecko kurdského politika viní z narušování jednoty a územní celistvosti státu a z podílu na pumovém atentátu, při kterém v roce 2016 v Ankaře zemřelo 29 lidí. Rozhodnutí českého soudu Turecko tvrdě kritizovalo. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v této souvislosti prohlásil, že verdikt znamená, že Česko podporuje terorismus.

Mluvčí německého ministerstva vnitra se v pondělí k případu odmítl vyjádřit s odkazem na ochranu soukromí. „Všeobecně platí, že pokud bychom takovou žádost o dopadení dostali, ať už na bilaterálním základě, nebo prostřednictvím Interpolu, musí vždy následovat velmi pečlivé zkoumání,“ řekl novinářům mluvčí Johannes Dimroth.

Mluvčí dodal, že německá vláda vezme v úvahu „všechny aspekty, které v takových případech musí být zváženy“ před přijetím rozhodnutí. AP podotýká, že Německo v minulosti vznášelo námitky proti tomu, že Turecko využívá mezinárodních zatykačů vydaných Interpolem na žádost Turecka k tomu, aby byly jiné země nuceny zadržovat kritiky tureckého režimu.

ČTK