6. října 2012 18:51 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Turecko zasáhly další střely ze Sýrie

Voják syrské osvobozenecké armády v ulicích Aleppa | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Voják syrské osvobozenecké armády v ulicích Aleppa | foto: ČTK

DAMAŠEK/ANKARA Další dvě minometné střely v sobotu dopadly ze Sýrie na turecké území, oznámily turecké tiskové agentury. Turečtí vojáci rozmístění u hranice palbu opětovali. Incidenty si podle dostupných zpráv nevyžádaly ztráty na životech ani hmotné škody. Střely spadly poblíž turecké vesnice Güveççi v jihoturecké provincii Hatay.

První střela podle agentury AP pocházela z bojové vřavy na druhé straně hranice, kde se povstalci po bojích s vojskem syrského prezidenta Bašára Asada dnes prý zmocnili vesnice. Turecká regionální správa uvedla, že nepovažuje syrskou střelu za útok na své území. Střela syrského prezidentského vojska byla mířená na pozice rebelů na syrské straně hranice. Do Turecka dopadla omylem.

ČTĚTE TAKÉ:

Druhá střela dopadla odpoledne do stejné oblasti. Turecká armáda ji podle agentury AFP opětovala palbou z minometů.

V provincii Hatay turecká armáda opětovala palbu i v pátek. Vojsko odpovídá na syrskou střelbu již od středy. Tehdy přiletěla první střela do města Akçakale a zabila pět civilistů. Turecký parlament poté povolil vládě vyslat armádu na syrské území, pokud to uzná za vhodné. Ankara se ale zároveň nechala slyšet, že nejde o vyhlášení války. Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že Sýrie zkouší tureckou trpělivost a neměla by brát turecká varování na lehkou váhu.

Prezident Sýrie Asad se podle syrských státních médií dnes mimořádně objevil na veřejnosti. Televizní záběry jej ukázaly, jak si potřásá rukama s prominenty a vojenskými hodnostáři před památníkem padlých v Damašku. Šlo o jednu z vzpomínkových akcí u příležitosti dnešního výročí zahájení arabsko-izraelské války z října 1973. Syrský ministr obrany Fahd Faradž podle AP řekl, že vláda je připravena udělit amnestii rebelům, kteří se budou kát. Ty, kteří tak neučiní, prý vojáci rozdrtí.

PSALI JSME:

 Damašek odmítá připustit, že čelí lidovému povstání, a z násilí viní zahraničí spiknutí související prý se syrskou podporou protiizraelským skupinám. Podle Faradže je nejnebezpečnější část spiknutí pryč a násilí se bude mírnit. Z města Halabu na severu a z provincie Homs přišly další zprávy o bombardování pozic rebelů vojskem.

V Halabu podle syrských médií armáda zabila čtyři turecké teroristy bojující v řadách rebelů. Jako teroristy Damašek označuje povstalce. Prozatímní bilance dnešních bojů podle opozice činí 75 mrtvých, většinu z nich tvoří vojáci a rebelové.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...