Čtvrtek 2. února 2023, svátek má Nela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Istanbulu hrozí brzy silné zemětřesení, varuje geolog. Spadla by třetina budov

Silné zemětřesení zasáhlo turecké město Izmir. (30. října 2020) foto: AP

Silné zemětřesení, na které se největší turecké město Istanbul připravuje už několik let, je velmi blízko. Podle tureckého opozičního serveru Duvar to tvrdí profesor geologie Celal Şengör. Expert z Istanbulské technické univerzity (ITU) to prohlásil po zemětřesení, které minulý týden zasáhlo provincii Düzce. Ta leží necelých dvě stě kilometrů od šestnáctimilionového Istanbulu.
  16:07

„Toto zemětřesení (v provincii Düzce) je důkazem toho, že geologové ne zcela dobře porozuměli pohybům anatolské (litosférické) desky,“ řekl Şengör serveu Duvar k otřesům o síle 5,9 stupně z minulého týdne, které si vyžádaly téměř 100 zraněných.

Šlo o druhé zemětřesení v provincii Düzce za posledních 20 let a podle Şengöra experti takové silné zemětřesení v regionu tak rychle znovu neočekávali. Sengör se proto domnívá, že silné zemětřesení zasáhne Istanbul už velmi brzy. „Znovu místní úřady varuji,“ dodal.

Silného zemětřesení v Istanbulu se experti obávají už dlouho. Například v roce 2019 i němečtí vědci varovali, že Istanbul může v budoucnu poškodit silné zemětřesení. Na základě dva a půl roku trvajícího měření napětí na zlomu mezi dvěma tektonickými deskami na dně Marmarského moře došli tehdy k závěru, že toto pnutí může způsobit otřesy o síle až 7,4 stupně.

Jedno z nejtragičtějších zemětřesení v novodobých dějinách Turecka udeřilo v srpnu 1999 ani ne 100 kilometrů jihovýchodně od Istanbulu. Otřesy o síle 7,6 stupně zasáhly provincii Kocaeli a zabily více než 17.000 lidí. Od té doby seizmologové varují, že další silné zemětřesení v blízkosti Istanbulu by mohlo udeřit před rokem 2030.

Loni istanbulský starosta Ekrem Imamoglu prohlásil, že studie jeho radnice za rok a půl odhalila, že asi třetina všech budov ve městě by silné zemětřesení nevydržela. Těžce poškozených budov by podle něj mohlo být přes 130.000, což by se dotklo stovek tisíc domácností.

Turecké ministerstvo vnitra ve spolupráci s úřadem istanbulského guvernéra loni v létě informovaly, že mají připraven plán evakuace Istanbulu pro případ silného zemětřesení. K evakuaci by bylo využito šest trajektových přístavů ve městě, tři hlavní vlaková nádraží a tři letiště. Přednost by měli invalidé, senioři, ženy a děti.

Autoři: ,

Stop klasickým těstovinám. Vyzkoušejte zdravější špagety Melissa
Stop klasickým těstovinám. Vyzkoušejte zdravější špagety Melissa

Chcete si během pár minut připravit zdravý a chutný oběd nebo večeři? Máme pro vás řešení. Zapojte se do testování a připravte si špagety Melissa,...

Mohlo by vás zajímat