Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Turecký parlament znovu nezvolil hlavu státu

Svět

  11:28
ANKARA - Turecký parlament ani napodruhé nezvolil prezidenta. Kandidát vládnoucí Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP) ministr zahraničí Abdullah Güla nezískal potřebnou dvoutřetinovou většinu. Opozice volbu znovu bojkotovala.

Turecký prezident Gül. foto: MUSTAFA OZERAFP

V 550 členném tureckém parlamentu se musí k volbě prezidenta sejít nejméně 367 poslanců. Napoprvé se dnes sešlo jen 351, při druhém sčítání 358 zákonodárců. Kvůli neúčasti opozičních poslanců turecký ústavní soud anuloval první kolo voleb, které se konalo minulý pátek.

Opozice tvrdí, že případné zvolení Güla by ohrozilo sekulární ráz státu. Dosavadní hlava státu Ahmet Necdet Sezer, jehož sedmiletý mandát končí, patří k zastáncům sekularismu.

Na řadě míst Turecka se v posledních dnech konají velké demonstrace na podporu sekulárního systému. Obavy a varování vládě vyslovila také armáda, která se považuje za strážce laické podoby státu. Od roku 1960 už armáda odstavila od moci čtyři kabinety.

Premiér Recep Tayyip Erdogan reagoval na tento soustředěný tlak návrhem na vypsání předčasných parlamentních voleb, který začátkem týdne parlament podpořil. Erdogan rovněž usiluje o změnu ústavy a chce prosadit přímou volbu prezidenta.

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat