Sobota 1. dubna 2023, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Chrám Hagia Sofia se nestane znovu mešitou, rozhodl soud. Zůstane muzeem

Svět

  16:54
ANKARA - Turecký nejvyšší soud ve čtvrtek zamítl požadavek náboženské skupiny, aby se z istanbulského chrámu Boží moudrosti (Hagia Sofia) opět stala mešita. Informovala o tom turecká státní agentura Anadolu. Původně byzantský chrám byl mešitou do 30. let minulého století, kdy z něj tehdejší vůdce Mustafa Kemal Atatürk udělal muzeum.

Chrám Hagia Sofia. foto: Wikimedia.org, Karelj

Soud žádost zamítl z technických důvodů. Rozhodnutí zdůvodnil tím, že požadavek přišel od skupiny a nikoliv od jednotlivce.

Stane se Hagia Sofia v Istanbulu zase mešitou? Místní se neshodnou

Monumentální chrám postavený v 6. století, v němž byli korunováni byzantští císařové, se změnil v mešitu po dobytí Konstantinopole Turky v roce 1453. Za laického režimu Mustafy Kemala Atatürka byl odsvěcen a v roce 1935 otevřen jako muzeum, které nyní ročně navštíví přes tři miliony turistů. Od roku 1985 je na seznamu světového dědictví UNESCO.

Již několik let se objevují v médiích volání některých oficiálních představitelů, aby byl chrám Hagia Sofia opět změněn na mešitu. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v chrámu v březnu pronesl modlitbu.

Autor:

Mohlo by vás zajímat