Pondělí 17. ledna 2022, svátek má Drahoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Turistky do Indie nechtějí, bojí se sexuálních útoků

Svět

  13:35
DILLÍ/PRAHA - Nedávné sexuální útoky v Indii přitáhly pozornost světových médií a vedly tak ke znatelnému odlivu zahraničních turistů, zejména žen. Čechy však negativní obraz země příliš neodrazuje, myslí si Jan Papež z Asociace cestovních kanceláří.
V Dillí žije početná komunita Sikhů (ilustrační foto).

V Dillí žije početná komunita Sikhů (ilustrační foto). foto: Jana VrubelováLidovky.cz

Brutální znásilnění studentky v Dillí před třemi měsíci rozpoutalo v Indii nebývalou vlnu protestů, která vedla až ke zpřísnění trestů pro násilníky. Přesto následovaly útoky další, přinejmenším dva, kterým věnovala pozornost světová média.

Minulý měsíc skupina mužů znásilnila švýcarskou turistku, když kempovala se svým manželem v centrální Indii. V Ágře, kam za architektonickým klenotem Tádž Mahal míří davy turistů, zase nedávno vyskočila z druhého patra hotelu Britka, když se snažila uniknout před obtěžováním hoteliéra.  

Přepadení Švýcaři

Pošramocená pověst Indie nezůstala bez následků. Počet turistů za poslední tři měsíce klesl o celou čtvrtinu, u žen dokonce o 35 procent, jak vyplývá ze studie indické Asociace komor obchodu a průmyslu (Assocham). Téměř tři čtvrtiny dotázaných cestovních  kanceláří potvrdilo, že zaznamenaly zrušení zájezdů ze strany žen, většinou z Británie, Spojených států, Kanady a Austrálie.

Vrcholná sezona
Zimní měsíce v Indii platí za vrcholnou turistickou sezonu. Podle tamního ministerstva turismu za loňský rok do země zavítalo na 6.6 milionu zahraničních turistů, kteří přinesli zisk necelých 18 miliard amerických dolarů. 

"Z České republiky létají do Indie především poznávací zájezdy, podnikatelé na obchodní cesty, lidé za duchovním poznáním a individuální cestovatelé. První tři skupiny nejsou současnou mediální kampaní nijak ovlivněni, protože si uvědomují, že se vlastně nic nemění a poslední skupina zpozorněla a dává si mnohem více práce s přípravou svých cest," míní Jan Papež z Asociace cestovních kanceláří České republiky.

Tvrdší tresty pro násilníky

Ročně odjede s organizovanou turistikou do Indie okolo dvou tisíc turistů za poznáním a maximálně 700 klientů za pobytem u moře. Podle Papeže se toto číslo se poslední roky  významně nemění, údaje za letošek však asociace zatím nemá k dipozici.

"Je logické, že v takto velké a lidnaté zemi dojde občas k situacím, které jsou tragické a odsouzeníhodné. Ovšem zobecňovat a vyvolávat pocit, že se jedná o běžnou a plošnou situaci je nepochopení. Je to podobná situace, jako by se americký turista dočetl, že na jihu Španělska nebo v bulharských horách někdo znásilnil turistku a rozhodl se proto necestovat do Prahy nebo do Stockholmu, protože mu zde hrozí nebezpečí," uzavřel Papež.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat