Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Tusk: Summit by měl řešit, jak znovu získat kontrolu nad hranicemi EU

Evropa

  17:22
BRUSEL - V Bruselu začala mimořádná schůzka prezidentů a premiérů zemí Evropské unii k migrační krizi. Už druhé podobné setkání na stejné téma v letošním roce by mělo především zdůraznit potřebu užší spolupráce a podpory zemím, které leží na nyní hlavní migrační trase z Turecka přes západní Balkán.

Donald Tusk foto: Reuters

Nejdůležitější otázkou pro středeční večerní mimořádný summit Evropské unie k migrační krizi je způsob, jak znovu získat kontrolu nad vnějšími hranicemi unie. Při příchodu to novinářům řekl Donald Tusk, který jednání prezidentů a premiérů osmadvacítky předsedá.

Podle něj bez řešení této otázky vůbec nemá smysl diskutovat o společné evropské migrační politice. V sázce je podle Tuska budoucnost schengenského prostoru.

Unie přehlasovala Česko a spol. Ministři vnitra schválili kvóty pro rozdělení 120 tisíc uprchlíků

Tusk, který v minulých dnech navštívil země Blízkého východu, ve středu poznamenal, že konflikt v Sýrii a v Iráku nijak brzy neskončí. Připomněl, že uvnitř Sýrie je v pohybu osm milionů lidí a do okolních států uprchly další přibližně čtyři miliony. „Znamená to, že dnes mluvíme o milionech možných uprchlíků, snažících se dostat do Evropy,“ varoval Tusk.

Také to podle něj ale znamená, že země jako Turecko či Jordánsko čekají od Evropy samy pomoc se zvládáním vlastní migrační krize, spíše než aby uvažovaly, jak ony mohou pomoci EU. Také to podle Tuska bude tématem dnešního jednání.

Je pravděpodobné, že do Evropy bude v budoucnu proudit více uprchlíků, „speciálně, když cítí, že jsou do Evropy pozváni“, uvedl Tusk ve zjevné narážce na některá německá vyjádření z posledních týdnů.

Uprchlické kvóty? Jen šidítko pro veřejnost, kritizuje Sobotka bruselský verdikt

Témata pro summit

Diskutovat je podle něj nyní třeba o okamžité pomoci migrací zasaženým hraničním zemím osmadvacítky, o posílení odpovídajících evropských agentur a o posílení ochrany vnějších hranic unie prostřednictvím těchto agentur. Zmínil se též o nutnosti větší evropské podpory programů OSN.

Konkrétní návrhy v tomto směru dnes po poledni představila Evropská komise jako své priority v této problematice pro příštích šest měsíců.

„Tato opatření krizi neukončí, to je mi jasné, ale jsou to nutné kroky správným směrem,“ řekl Tusk. Lídři EU musí podle něj dnes konečně připravit konkrétní plán, který nahradí dosavadní hádky, vzájemné obviňování a chaos. Rozhodnutí musí být společným rozhodnutím všech zemí EU, dodal Tusk.

Na novinářský dotaz, jak vnímá úterní usnesení ministrů vnitra členských zemí EU o přerozdělování 120.000 žadatelů o azyl, při jehož schvalování byly čtyři státy přehlasovány, Tusk pouze stručně odvětil, že „to je rozhodně lepší než nic“.

Autor:

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...