1. dubna 2019 7:57 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Alžírský prezident chystá rezignaci, tvrdí televize. Buteflika čelí mohutným demonstracím

Alžírský prezident Buteflika. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alžírský prezident Buteflika. | foto: Reuters

Káhira/Alžír Alžírský prezident Abdal Azíz Buteflika se chystá oznámit svou rezignaci. Uvedla to v neděli soukromá egyptská televize An-Nahár TV. Prezident by tak mohl učinit v úterý, tvrdí televize s odvoláním na politické zdroje.

Dvaaosmdesátiletý Buteflika, kterého trápí zdravotní problémy, má podle televize oznámit své odstoupení v souladu s článkem 102 ústavy. Podle něj může ústavní rada prohlásil prezidenta za zdravotně nezpůsobilého k výkonu funkce, nebo může hlava státu rezignovat sama.

Tisíce lidí v pátek protestovali proti současnému prezidentovi.
Policisté během demonstrací zadrželi dva alžírské novináře.

Buteflika čelí už více než měsíc mohutným demonstracím za jeho odstoupení. Lidé požadují také demokratické reformy i odchod celé mocenské elity kolem Butefliky, který je u moci už 20 let.

Od roku 2013, kdy prezident utrpěl mozkovou mrtvici, se jen zřídkakdy objevuje na veřejnosti a lidé v ulicích tvrdí, že už na úřad nestačí.

Buteflika v březnu oznámil, že už nebude usilovat o pátý mandát hlavy státu, ale prezidentem zůstane, dokud nebude přijata nová ústava. Odložil přitom prezidentské volby plánované původně na 18. dubna.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!