Pondělí 8. března 2021svátek má Gabriela 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Tvrdá pěst Pekingu opět dopadla na Ujgury. Aktivista zmizel ve vězení

Ujgurský aktivista Ilham Tohti. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ujgurský aktivista Ilham Tohti. | foto: ČTK

PEKING Čínská policie zatkla známého ujgurského aktivistu, ekonoma Ilhama Tohtiho, společně s nejméně šesti jeho studenty. Ujgurská autonomní oblast Sin-ťiang navíc oznámila, že se rozhodla zdvojnásobit svůj rozpočet na boj proti terorismu po mimořádně krvavém roce protivládních útoků. Čínský režim tak dle očekávání opět utahuje smyčku kolem ujgurské menšiny. Kritiku Západu rázně odmítá.

"Útok na Tchien-an-menu vládu určitě trochu vystrašil, ale vzhledem k cílům její politiky v Sin-ťiangu se jí tato událost hodí. Jednoznačně to povede k posílení represe," konstatoval na začátku listopadu v rozhovoru pro Lidovky.cz sinolog Ondřej Klimeš. Nyní se potvrzuje, že se nemýlil. Od výbuchu auta na pekingském náměstí Tchien-an-men, při němž zahynulo pět lidí a který čínská vláda interpretovala jako sebevražedný atentát spáchaný ujgurskými teroristy, uplynuly necelé tři měsíce. A čínský režim začíná realizovat ohlašovanou protiteroristickou politiku.

Nelehké postavení Ujgurů v dnešní Číně:

Ve středu jí padl za oběť významný ujgurský ekonom a známý aktivista Ilham Tohti. Policie ho zatkla v jeho domě v Pekingu a není známo, kde se v současné době nachází, řekla jeho manželka a jeden z blízkých přátel agentuře Reuters.

Zmíněný aktivista nežádá nezávislost Sin-ťiangu jako někteří jeho radikálnější krajané, kritizuje ale tvrdé potlačování jakýchkoli projevů nespokojenosti v oblasti ze strany Pekingu, omezování náboženské svobody a další diskriminaci.

Nedotknutelné čínské zákony

"Ilham je podezřelý z porušení zákonů. V současné době řeší jeho případ příslušné čínské úřady," oznámil na páteční tiskové konferenci mluvčí čínského ministerstva zahraničí Chung Lej. "Čínské zákony jsou nedotknutelné. Jsme proti tomu, aby kterákoli země či strana využívala otázku lidských práv jako záminku ke kritice běžného uplatňování zákonů jiné země a vměšovala se do její vnitřní politiky a právní suverenity," dodal mluvčí.

Reagoval tak na znepokojení, jež Evropská Unie ruku v ruce se Spojenými státy ohledně případu Tohti vyjádřila. Washington ve čtvrtek vyzval Čínu, aby sdělila, kde se Tohti a nejméně šest jeho studentů, kteří byli rovněž vzati do vazby, nacházejí, a aby zajistila jejich práva, včetně svobody slova.

Své obavy vyjádřil také vyslanec Evropské unie v Pekingu Markus Ederer. "Apelujeme na čínské úřady, aby objasnily obvinění (Tohtiho), která nejsou známá, a aby jeho rodině řekly, kde se nachází," uvedl Ederer.

Tohtiho manželka Guzaili Nu'er (vlevo) se pře se členem ostrahy, který do Tohtiho bytu odmítl vpustit novináře.

Tohtiho manželka Guzaili Nu'er (vlevo) se pře se členem ostrahy, který do Tohtiho bytu odmítl vpustit novináře.

Tažení proti disentu

Tohtiho zatčení je nejnovější známkou sílícího tažení čínské vlády proti disentu v Sin-ťiangu, kde při násilných nepokojích zahynulo v uplynulém roce nejméně 91 lidí, napsala agentura Reuters.

Čínská média v pátek oznámila, že úřady v Sin-ťiangu zvýšily částku určenou na boj proti terorismu na dva miliony jüanů (6,7 milionu Kč). Oznámení následuje po sérii střetů mezi bezpečnostními silami a Ujgury a bezprecedentním útoku na pekingském náměstí Tchien-an-men, při němž zahynuli tři ujgurští útočníci a dva turisté. Podle Pekingu jsou tyto násilné činy dílem ujgurských separatistů inspirovaných radikálním islámem.

,

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Mord v hospodě U Dvou koček. Zloději odnesli cigarety, víno a ruce oběti

Rituální vražda v pražské hospodě U Dvou koček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Okolo pouličních lamp tančily roje vloček. Sníh propůjčil pražským ulicím něžný a romantický vzhled. Jen jediné...