Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Špičková ruská agentka? Ne, zrzavá koketa Butinová vyzradila své krytí, když byla opilá

Svět

  5:00
WASHINGTON/PRAHA - Devětadvacetiletá Ruska Marija Butinová podle amerických úřadů působila jako agentka cizí vlády na americkém území. Ačkoliv Butinovou vyšetřovatelé FBI (Federální úřad pro vyšetřování) zřejmě sledovali už od jejího vstupu do země, Ruska svoje působení pravděpodobně prozradila sama. Když byla opilá.

Maria Butinová. foto: Reuters

Podle zdrojů CNN Butinová minimálně dvakrát „v náladě“ po panácích vodky mluvila o svých kontaktech uvnitř ruské vlády. Dokonce uvedla, že ruské zpravodajské služby jsou zapojené ve skupině na podporu práva držet zbraň, kterou Butinová v Moskvě vedla. Spolužáci ze školy ji dvakrát nahlásili, protože byli rozrušeni tím, co Butinová říká.

Maria Butinová v Moskvě v roce 2013.
Marija Butinová běhěm vystoupení.

Anna Champanová

Bývalá ruská špionka zatčená v New Yorku v roce 2010. Spolu s devíti dalšími lidmi byla posléze vyměněna za americké špiony zatčené v Rusku. Dmitrij Medveděv jí později udělil státní vyznamenání a Chapmanová se stala známou modelku. Pro svůj vzhled měla přezdívku Agentka 90-60-90.

Butinová ovšem nebyla příliš opatrná ani za střízliva. Komunikovala totiž například skrze Twitter nebo aplikaci WhatsApp, její zprávy byly navíc nezabezpečené a nekódované. I proto se podle CNN nelze domnívat, že by Butinová měla stejný trénink jako ruská agentka Anna Chapmanová. „Většina ruských špehů nekomunikuje přes nezakódované zprávy na Twitteru,“ uvedl po CNN obhájce Butinové Robert Driscoll. Na tomto tvrzení se zakládá i část obhajoby mladé Rusky.

FBI: Chapmanová je prototypem ruského špiona

Děvětadvacetiletá Ruska, která přitahovala pozornost i svými červenými vlasy, se navíc podle několika lidí chovala příliš přátelsky. Velmi brzy poté, co se s někým vlivným seznámila, začala s ním okatě flirtovat. Na politických setkáních se například pod stolem otírala nohou o muže, aby si vynutila jejich pozornost.

Na jedné hodině podle spolužáků Butinová dokonce veřejně řekla, že je prostředníkem mezi ruskou vládou a Trumpovou kampaní. V hodinách také často a hlasitě obhajovala ruského prezidenta Vladimíra Putina. Ačkoliv studovala na univerzitě, své školní práci se podle zdrojů CNN příliš nevěnovala. Jeden z lidí, kteří s Butinovou pracovali, totiž podle svědků vypracovával většinu prací jejím jménem.

‚Čekám na další rozkazy.‘ Ruska zadržená v USA byla i na Trumpově inauguračním plese

Butinová studovala na americké univerzitě od roku 2017. Právě na studentské vízum přišla do Spojených států v srpnu 2016. Velmi brzy se pravděpodobně díky kontaktům v NRA (lobbistická Národní asociace držitelů zbraní) dostala na důležité politické události, jako byla například inaugurace současného amerického prezidenta Donalda Trumpa. Právě Trumpa otevřeně podporovala a snažila se dohodnout schůzku prezidenta s ruskými úředníky. Zatčena byla v polovině července, když chtěla odjet do Jižní Dakoty. Agenti FBI se rozhodli, že další sledování by tak bylo příliš náročné. Hrozí jí až deset let vězení.

V pátek uvedla mluvčí ruského ministerstva zahraničních věcí Marija Zacharovová, že je Ruska ve vězení vystavena hrozným podmínkám. „Zacházejí s ní jako s nebezpečným zločincem. Je umístěna v izolaci pod 24hodinovým dohledem. U vchodu jsou neustále dozorci, kteří už několikrát v noci vtrhli do cely, zapínali světlo, nenechali ji spát... Na rozdíl od jiných vězňů nemůže Marija Butinová vycházet na čerstvý vzduch,“ uvedla Zacharovová. Butinová všechna obvinění odmítá a tvrdí, že ji americká justice pronásleduje za její politické názory.

Autoři: ,

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Pro všechny šťastné andílky: Nenechte si ujít testování s Havlíkovou apotékou
Pro všechny šťastné andílky: Nenechte si ujít testování s Havlíkovou apotékou

Trápí vaše miminko opruzeniny, odřeniny od plenek, zarudlá místa, ekzémy a suchá pokožka po koupeli? Otestujte s námi zdarma léčivou mast od...

Mohlo by vás zajímat