Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Trumpův běžný den: tweety v pyžamu, 12 plechovek coly a dlouhé hodiny u televize

Svět

  6:00
WASHINGTON/PRAHA - Americký prezident Donald Trump tráví každý den před obrazovkou přibližně čtyři hodiny a sbírá munici pro své ostré tweety. Často ještě v pyžamu. Reportérům amerického deníku The New York Times se podařilo sestavit neobvyklý portrét „nejmocnějšího muže světa“.

Pod slupkou tvrdého byznysmana s horkou hlavou je podle Trumpových blízkých vlídné jádro. foto: ČTK

Krátce po půl šesté ráno ložnici Donalda Trumpa zaplní světlo z televizní obrazovky, americký prezident přepíná mezi zpravodajskými pořady na CNN, Fox News a MSNBC. Poté sahá po telefonu a vrhá se na Twitter. První tweety občas posílá do světa ještě v pyžamu, opřený o polštář.

Tak nějak vypadá podle The New York Times (NYT) typické ráno amerického prezidenta Trumpa. Skupina reportérů prostřednictvím rozhovorů s jeho nejbližšími spolupracovníky přinesla čtenářům netradiční portrét přední postavy světové velmoci.

Hodiny u televize a internetová střelba do protivníků

Podle novinářů patří televize mezi Trumpovy nejčastější kratochvíle. Před obrazovkou prý stráví kolem čtyř hodin až osmi hodin denně, často s vypnutým zvukem a upřeným pohledem na točící se titulky ve spodní liště zpravodajských pořadů.

Mezi jeho oblíbené stanice patří Fox News, kde se Trump údajně rád utvrzuje se svých názorech. Podle blízkých spolupracovníků Trump sleduje také stanici CNN, která pravidelně schytává prezidentův hněv na sociálních sítích, s cílem získat nové střelivo.

Prezident je prý také velice náladový. Je schopný ztropit scénu jen kvůli tomu, že někdo přivede bez varování nového stážistu, ale o pár minut později s daným člověkem vede přátelský hovor.

Prezident denně vypije až dvanáct plechovek dietní Coca coly bez cukru, které si do pracovny nechává přinést. Objednává si je stisknutím tlačítka ve stole.

Organizaci Trumpova dne má do značné míry na starosti bývalý generál John F. Kelly, nyní šéf zaměstnanců Bílého domu. Mimo jiné se snaží nastolit řádnou disciplínu a Trumpovi domlouvá schůzky na ranní hodiny, prý se snahou omezit čas, který v tu dobu tráví na Twitteru.

Přestože Trump Kellyho podle zdrojů NYT respektuje a váží si jeho názoru, Kelly připouští, že zcela kontrolovat prezidenta nelze.

Důkazem mohou být právě výbuchy na Twitteru, ať už o zmíněné Hillary Clintonové nebo CNN, na které Trumpovi rádci často ani nereagují. Nechtějí zbytečně totiž zbytečně vířit atmosféru a dávat příspěvkům na sociální síti přehnanou váhu.

Trump: Vymýšlejí si, na televizi nekoukám

Pod slupkou tvrdého byznysmana s horkou hlavou je ale podle blízkých vlídné jádro. Trump se snaží pořádat akce pro děti pracovníků Bílého domu a dává si záležet, aby dětem, které Bílý dům navštěvují, věnoval pozornost. Trumpovi přátelé ale dodávají, že tuto stránku své osobnosti drží pod pokličkou, aby neuškodila iluzi síly, kterou kolem sebe rád šíří.

Reportéři NYT oslovili i samotného Trumpa, zda by se k některým komentářům vyjádřil, mimo jiné k zmíněnému náruživému sledování televize. „Moc na televizi nekoukám. Vím, že lidé, co mě moc neznají, rádi roznáší, že jsem u televize hodně, ale vymýšlí si. Mám moc práce, takže se k televizi nedostanu, hlavně úředničiny, čtení různých listin. Čtu hodně listin,“ kontroval Trump.

Americký prezident, jak je jeho zvykem, na reportáž o své denní rutině, reagoval v pondělí na Twitteru.

„Další smyšlený příběh od upadajících New York Times, že sleduji televizi 4-8 hodin denně - Špatně! Také zřídkakdy, jestli vůbec, sleduji MSNBC či CNN, obojí považuji za Fake News. Nikdy nesleduji Dona Lemona, kterého jsem jednou nazval „nejhloupějším mužem v televizi!“ Špatné zpravodajství.“

11.prosince 2017 v 15:17, příspěvek archivován: 12.prosince 2017 v 12:04

Another false story, this time in the Failing @nytimes, that I watch 4-8 hours of television a day - Wrong! Also, I seldom, if ever, watch CNN or MSNBC, both of which I consider Fake News. I never watch Don Lemon, who I once called the “dumbest man on television!” Bad Reporting.

Zatímco pro ostatní světové představitele je prezidentský úřad naplněn starostmi o řízení země, Trump podle reportérů NYT svůj post vnímá jako trofej, kterou se snaží udržet v boji na život a na smrt. Vyzyvatele vidí v americké levici a médiích hlavního proudu.

Seriálový hrdina ničící padouchy

„Přijde mu, že se ho ostatní snaží shodit. Podkopat jeho autoritu,“ řekl republikánský senátor Lindsey Graham, který s Trumpem tráví ze senátorů zřejmě nejvíce času. Podle Grahama Trumpa na vrchol vynesla ochota vrátit protivníkům každou ránu. „Teď jen musí najít zlatou střední cestu mezi bojem a prezidentskými povinnostmi,“ dodal.

Takovému pohledu na svět nasvědčuje také to, že Trump po nástupu do úřadu poradcům v Bílém domě řekl, aby každý den vnímali jako další díl televizního seriálu, ve kterém Trump ničí své protivníky.

Přesto si podle poradkyně Kellyanne Conwayové Trump plně uvědomuje vážnost své pozice. „Ví, že je teprve pětačtyřicátým člověkem, který ve funkci je. Trochu ho to změnilo, ale i on sám úřad změnil,“ řekla. Podle zetě Jareda Kushnera se ale jednasedmdesátiletý Trump příliš měnit nechce a Kushner je přesvědčen, že nakonec se prezidentská funkce podvolí jeho vůli, a nikoliv naopak.

Přesto se potvrzují spíše slova Conwayové. Trump se k senátorům a svým spolupracovníkům v počátku své vlády choval jako k podřízeným a na setkáních často rozdával rozkazy. Vše došlo až do bodu, kdy se senátoři při jedné ze schůzí museli na Trumpa obořit, aby je nepřerušoval při prezentacích a neštěkal na ně pokyny. „Nepracujeme pro vás, pane prezidente,“ měl celou situaci shrnout jeden z nich.

Trump jejich výzvu pochopil. Přesto v mnoha ohledech zůstává stále sám sebou. O Hillary Clintonové nadále mluví jako o podvodnici a přední hvězdě amerického fotbalu Tomu Bradymu vyčítá, že se od něj distancoval.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zabalené do merina. Redakce testovala oblečení Crawler
Děti zabalené do merina. Redakce testovala oblečení Crawler

Redakce se pustila do testování oblečení od značky Crawler, která vše šije ručně a z merino vlny. Zajímají vás názory našich maminek?

Mohlo by vás zajímat