Pondělí 21. června 2021svátek má Alois 30 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Blacklist? Rasistické vyznění. Twitter mění komunikaci, programátoři si musí zvykat na nové termíny

Twitter. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Twitter. | foto: Reuters

Washington Americká společnost Twitter, která provozuje stejnojmennou sociální síť, přestane ve svých dokumentech i komunikaci používat termíny jako master (pán), slave (otrok) či blacklist (černá listina), které už desítky let používají programátoři po celém světě. Tato slova chce nahradit méně kontroverzními výrazy vzhledem k rozsáhlému hnutí proti zakořeněnému rasismu, které vyvolalo úmrtí černocha George Floyda po zásahu bělošského policisty na konci května, píše server BBC.

Mezi programátory pojednává termín master o hlavní části kódu, který kontroluje podružné programy označované jako slave. Černá listina je pak seznam zakázaných položek, například webových stránek či výrazů.

„Inkluzivní jazyk hraje zásadní roli při pěstování prostředí, kam zapadá každý,“ napsala firma na svém technickém účtu. „Jazyk, který používáme v našich programech, neodráží hodnoty naší společnosti a nereprezentuje lidi, kterým sloužíme. To chceme změnit,“ pokračuje sdělení.

Twitter tak zveřejnil tabulku, která shrnuje původní výrazy a uvádí nová slova, která je nahradí. Místo blacklist bude společnost používat denylist (zakázaný seznam) a dvojici master/slave nahradí výrazy leader/follower (vůdce/následovatel) či například primary/replica (primární/replika).

Změny se budou týkat jak samotného programátorského kódu, tak i vnitřní dokumentace. Cílem společnosti je tyto výrazy postupně odstranit i z komunikace mezi zaměstnanci. Někteří experti se podle BBC domnívají, že změna společnost přijde na miliony dolarů (desítky milionů korun) a že proces potrvá měsíce.

K podobnému kroku jako Twitter se už dříve uchýlila americká investiční banka JPMorgan či server GitHub, na němž desítky milionů programátorů uveřejňují své programy. Vedoucí projektů internetového prohlížeče Chromium a operačního systému Android pro mobilní telefony, které spadají pod Google, také vyzvali vývojáře, aby se vyhnuli termínům blacklist a whitelist (bílá listina).

Soukromé společnosti také v posledních týdnech pečlivě vyhodnocují své názvy či loga a mění ty, které v sobě nesou rasové stereotypy. Zvýšenému tlaku v poslední době čelí i sociální sítě. Stovky firem, mezi nimi i giganty Unilever, Coca-Cola či Starbucks, například přestaly zadávat reklamu společnosti Facebook, dokud ze své platformy nezačne odstraňovat nenávistný obsah.

Floydova smrt vzbudila ve Spojených státech silnou vlnu protestů, které země nezažila desítky let. Demonstranti se v desítkách amerických měst bouřili proti zakořeněnému rasismu, který podle nich v USA nadále přežívá a staví nejen černošskému obyvatelstvu do cesty značné společenské překážky. Protestující na některých místech začali také ničit památníky a sochy historických postav, jako jsou obchodníci s otroky či významní aktéři evropského kolonialismu, který vedl k úmrtí značné části původních obyvatel Severní a Jižní Ameriky.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...