Pondělí 27. června 2022, svátek má Ladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Blacklist? Rasistické vyznění. Twitter mění komunikaci, programátoři si musí zvykat na nové termíny

Svět

  12:24
Washington - Americká společnost Twitter, která provozuje stejnojmennou sociální síť, přestane ve svých dokumentech i komunikaci používat termíny jako master (pán), slave (otrok) či blacklist (černá listina), které už desítky let používají programátoři po celém světě. Tato slova chce nahradit méně kontroverzními výrazy vzhledem k rozsáhlému hnutí proti zakořeněnému rasismu, které vyvolalo úmrtí černocha George Floyda po zásahu bělošského policisty na konci května, píše server BBC.

Twitter. foto: Reuters

Mezi programátory pojednává termín master o hlavní části kódu, který kontroluje podružné programy označované jako slave. Černá listina je pak seznam zakázaných položek, například webových stránek či výrazů.

Sociální sítě odstranily Trumpovo video s ‚rasistickým batoletem’. Jde o satiru, reaguje Bílý dům

„Inkluzivní jazyk hraje zásadní roli při pěstování prostředí, kam zapadá každý,“ napsala firma na svém technickém účtu. „Jazyk, který používáme v našich programech, neodráží hodnoty naší společnosti a nereprezentuje lidi, kterým sloužíme. To chceme změnit,“ pokračuje sdělení.

Twitter tak zveřejnil tabulku, která shrnuje původní výrazy a uvádí nová slova, která je nahradí. Místo blacklist bude společnost používat denylist (zakázaný seznam) a dvojici master/slave nahradí výrazy leader/follower (vůdce/následovatel) či například primary/replica (primární/replika).

Změny se budou týkat jak samotného programátorského kódu, tak i vnitřní dokumentace. Cílem společnosti je tyto výrazy postupně odstranit i z komunikace mezi zaměstnanci. Někteří experti se podle BBC domnívají, že změna společnost přijde na miliony dolarů (desítky milionů korun) a že proces potrvá měsíce.

K podobnému kroku jako Twitter se už dříve uchýlila americká investiční banka JPMorgan či server GitHub, na němž desítky milionů programátorů uveřejňují své programy. Vedoucí projektů internetového prohlížeče Chromium a operačního systému Android pro mobilní telefony, které spadají pod Google, také vyzvali vývojáře, aby se vyhnuli termínům blacklist a whitelist (bílá listina).

Koronavirus mění kulturu práce. Twitter dovolí zaměstnancům trvale pracovat z domova

Soukromé společnosti také v posledních týdnech pečlivě vyhodnocují své názvy či loga a mění ty, které v sobě nesou rasové stereotypy. Zvýšenému tlaku v poslední době čelí i sociální sítě. Stovky firem, mezi nimi i giganty Unilever, Coca-Cola či Starbucks, například přestaly zadávat reklamu společnosti Facebook, dokud ze své platformy nezačne odstraňovat nenávistný obsah.

Floydova smrt vzbudila ve Spojených státech silnou vlnu protestů, které země nezažila desítky let. Demonstranti se v desítkách amerických měst bouřili proti zakořeněnému rasismu, který podle nich v USA nadále přežívá a staví nejen černošskému obyvatelstvu do cesty značné společenské překážky. Protestující na některých místech začali také ničit památníky a sochy historických postav, jako jsou obchodníci s otroky či významní aktéři evropského kolonialismu, který vedl k úmrtí značné části původních obyvatel Severní a Jižní Ameriky.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Hledáte čtení na léto? Sáhněte po vtipném cestovním deníku (nejen) pro rodiče
Hledáte čtení na léto? Sáhněte po vtipném cestovním deníku (nejen) pro rodiče

Známá moderátorka Tereza Tobiášová miluje cestování, a proto její první kniha Terezina dobrodružství obsahuje historky o cestování, její zážitky i...

Mohlo by vás zajímat