11. srpna 2015 7:59 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Tyhle knihy ne. Ukrajina sestavila seznam zakázané ruské literatury

Knihy (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Knihy (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

KYJEV Ukrajinské úřady sestavily seznam knih vydaných v Rusku, jejichž distribuce je na ukrajinském území zakázána. Na indexu se ocitlo osmatřicet publikací, většinou politologických studií, které jsou podle Kyjeva protiukrajinského zaměření a mohou ohrozit ukrajinskou národní bezpečnost.

Mezi zakázanými autory je řada v Rusku známých jmen, například ideolog velkoruských nacionalistů Alexandr Dugin nebo levicový radikál Eduard Limonov, který si ukrajinský zákaz vysloužil publikací s názvem Kyjev kaput. Na černý seznam se dostal i poradce prezidenta Vladimira Putina Sergej Glazjev se svou studií Katastrofa, od americké války k válce světové.

Gerard Depardieu  s kosou.

Gerard Depardieu s kosou.

Ukrajinské úřady už dřív zakázaly promítání několika ruských filmů a televizních seriálů, které považují za škodlivé. Několik ruských umělců na Ukrajinu nesmí, protože aktivně podpořili anexi Krymu a donbaské separatisty. Za hrozbu ukrajinské národní bezpečnosti byl označen i francouzský herec Gérard Depardieu, který před dvěma lety získal ruské občanství.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz