16. srpna 2019 21:59, aktualizováno 17. 8 8:13 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Tým Grety Thunbergové se brání nařčením, že plavba lodí způsobí emise

Švédská klimatická aktivistka Greta Thunbergová cestuje na summit v USA na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Švédská klimatická aktivistka Greta Thunbergová cestuje na summit v USA na... | foto: ČTK

Plymouth (Británie)  Tým švédské aktivistky Grety Thunbergové se brání mediálním nařčením, že její plavba lodí na klimatický summit v New Yorku způsobí více emisí, než kdyby letěla. Do Spojených států budou muset přiletět dva její spolupracovníci, aby jachtu odvezli zpět do Evropy. To ve výsledku bude údajně znamenat stejnou bilanci, jako kdyby spolu s otcem letěla rovnou. V pátek o tom informovalo online vydání týdenníku Der Spiegel.

Šestnáctiletá školačka Thunbergová ve středu vyrazila se svým otcem a dalšími členy posádky na dvoutýdenní plavbu na jachtě, kterou pohání energie z obnovitelných zdrojů a údajně za sebou nezanechává žádnou uhlíkovou stopu. Jejím cílem je klimatický summit OSN v New Yorku.

Švédská aktivistka Greta Thunbergová přichází na loď.
Švédská klimatická aktivistka Greta Thunbergová cestuje na summit v USA na...

„Plavbu do New Yorku jsme do našeho plánu zahrnuli na poslední chvíli, v důsledku čehož museli do USA letět dva lidé, aby dostali loď zpět,“ řekla manažerka týmu Holly Covaová Spiegelu s tím, že dohromady bude pro cestu Thunbergové na summit potřeba vykonat čtyři lety. Popřela tak dřívější informace deníku Die Tageszeitung, že do Ameriky přiletí pětičlenná posádka a že přeletů bude celkem šest.

Účast na konferenci OSN by podle Covaové vyšla na rovněž čtyři lety, kdyby Thunbergová spolu s otcem do New Yorku letěla rovnou. Tým navíc u všech letů platí kompenzační poplatky za vyprodukovaný CO2, což sice „není ideální“ řešení, přispívá ale alespoň zčásti k ochraně klimatu.

Podle Spiegelu je případ pro Thunbergovou PR katastrofou. Sice neplatí, že by její cesta jachtou způsobila více emisí, než kdyby rovnou letěla, o deklarovaném zcela bezemisním podniku však nemůže být řeč. Na internetu se aktivistce vysmívají kvůli údajně „katastrofální bilanci CO2“ a v kruzích, kde je Thunbergová již nyní terčem nenávisti, je zpráva o tomto lapsu nadšeně sdílena.

Přední němečtí aktivisté hnutí Pátky pro budoucnost, které se zasazuje za důslednější boj proti změnám klimatu a v jehož čele mladá Švédka stojí, uvedli, že Thunbergová jednala v dobré víře, ale že celou věc zřejmě „dobře nepromyslela“. „Přijde mi směšné, že se nyní půlka německých médií zabývá Gretiným cestovatelským chováním, než aby informovala o nadcházejícím světovém klimatickém summitu, kde se budou činit nejdůležitější rozhodnutí pro naši budoucnost,“ řekl 19letý maturant Jakob Blasel z Kielu.

Podle aktivistky Carly Reemtsmaové svědčí mediální reakce na případ s plavbou Thunbergové přes Atlantik spíše o „bláznivé fixaci některých lidí na Gretu namísto na její apel k ochraně naší planety před klimatickou katastrofou“.

Copatá legenda Greta

 • Poprvé před švédským parlamentem protestovala letos šestnáctiletá Greta sama se svým transparentem vloni 20. srpna místo školy: "Sedla jsem si na zem před budovou parlamentu a stávkovala pro klima. Někteří lidé říkali, že bych místo toho měla jít do školy. Měla bych studovat, stát se vědeckým odborníkem, abych mohla řešit 'klimatickou krizi'. Ale klimatická krize již byla vyřešena. Již máme k dispozici všechna fakta a potřebná řešení. A proč bych vlastně měla studovat pro budoucnost, která už brzy žádná nebude, když nikdo nic nedělá pro její záchranu? A jaký má smysl poznávat další fakta, když ta nejdůležitější fakta pro naši společnost nic neznamenají?" řekla k tomu v tisku.
 • Později začala stávkovat jen v pátek a její protest, nazvaný Pátky pro budoucnost, rychle inspiroval vznik studentského hnutí. Vloni v prosinci už po jejím vzoru stávkovalo 20.000 studentů v nejméně 270 světových městech.
 • Pátky pro budoucnost se zařadily mezi význačné globální fenomény letošního roku. Ke středoškolským studentům se mnohde přidali i vysokoškoláci a globální stávky pro klima letos 15. března se zúčastnilo asi 1,3 milionu studentů, poprvé i v ČR.
 • A samotná školačka Greta už v lednu vzbudila pozornost svým projevem během Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu, a od té doby je zvána na mnohá světově významná fóra, kde sděluje své poselství. Pronikla i na titulní stránky prestižních světových časopisů, jako je Time či Vogue.
 • O klimatické změně Thunbergová podle vlastních slov zaslechla poprvé, když jí bylo osm let. Když slyšela, co se děje, nemohla pochopit, že se s tím problémem nic nedělá. V jedenácti z toho dostala deprese a přestala mluvit. Později jí byl diagnostikován Aspergerův syndrom, obsedantně kompulzivní porucha a selektivní mutismus.
 • Ve škole je nicméně úspěšná, i když poslední dobou studovala spíš dálkově a nyní si vzala rok volna. "Kdybych neodešla ze školy a tolik necestovala, měla bych samé jedničky, ale stálo mi to za to," svěřila se letos v červnu hrdě listu Dagens Nyheter.
 • Greta Tintin Eleonora Ernman Thunbergová pochází ze Stockholmu, její matka je operní pěvkyně a otec herec a producent. Ke snížení uhlíkové stopy přiměla celou rodinu, aby přešli na veganskou stravu a přestali létat letadlem. Její matka též omezila svou mezinárodní kariéru a sama Greta odmítá pozvání na jakékoliv setkání, kam by musela letět letadlem.
 • Letos v březnu ji tři členové norského parlamentu nominovali na Nobelovu cenu za mír za rok 2019, se zdůvodněním, že v důsledku globálního oteplování naroste počet válek, konfliktů a uprchlíků a nikdo nedělá nic, aby tomu zabránil. A v dubnu ji časopis Time zařadil mezi 100 nejvlivnějších lidí roku 2019.
 • Společně s hudební skupinou The 1975 Greta letos v létě natočila singl, kde recituje do instrumentálního podkladu slova o nutnosti konat tváří v tvář klimatické krizi. Výdělek z prodeje skladby putuje na konto organizace Extinction Rebellion s tím, že kapela The 1975 se zavázala snižovat emisní dopady ze svých koncertních turné.
 • Greta má své sympatizanty, ale mnozí lidé také poukazují na to, že dívka je dokonalým produktem PR firem a rodičům vydělává značné sumy.
 • Ve středu 14. srpna vyplula Thunbergová na závodní jachtě z Británie do Ameriky, kde se v New Yorku zúčastní summitu OSN. Podle mořeplavce Rudolfa Krautschneidera, jehož názory přinesl čtvrteční server iDNES.cz, však kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla. Stavba jachty stála podle informací Mladé fronty Dnes čtyři miliony eur a byly při ní například použity tři tuny materiálu z uhlíkových vláken, jež se vyrábějí z ropy.
ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!