Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Tymošenková je volná, triumfálně přijela za demonstranty na Majdan

Evropa

  13:52aktualizováno  21:55
KYJEV - Propuštěná bývalá ukrajinská premiérka Julija Tymošenková vyzvala v Kyjevě protivládní aktivisty k pokračování v protestech i přesto, že parlament sesadil prezidenta Viktora Janukovyče. Demonstranty, kteří se tři měsíce stavěli na odpor jeho režimu, přitom označila za hrdiny Ukrajiny.

Julija Tymošenková promlouvá k protivládním demonstrantům na Majdanu.

Ukončit protesty v Kyjevě nechtějí ani opoziční radikálové z hnutí Pravý sektor.

"Bojujte až do konce!" vyzvala Tymošenková zástup demonstrantů na kyjevském náměstí Nezávislosti, kam večer přiletěla z Charkova. V tamní věznici strávila posledního dva a půl roku kvůli odsouzení za údajné zneužití pravomocí. Díky sobotnímu rozhodnutí parlamentu byl její sedmiletý trest zrušen a vůdkyně takzvané oranžové revoluce znovu vyšla na svobodu.

Janukovyčův politický kurz

"Nemáte právo z Majdanu odejít. Nepřestávejte!" apelovala v emotivním projevu na stoupence opozice. Ti podle ní musí zůstat v ulicích, dokud nebudou zvoleni politici, kteří si zaslouží jejich důvěru. "Musíme to dokončit. Zasloužíte si novou zemi. Nedovolte, aby vznikla taková země, kterou nechcete," prohlásila Tymošenková.

Ocenila přitom úlohu demonstrantů v Kyjevě, kteří poslední tři měsíce protestovali proti Janukovyčově politickému kurzu. "Vy jste hrdinové, vy jste to nejlepší na Ukrajině," zdůraznila. Už při opuštění charkovské vězeňské nemocnice Tymošenková uvedla, že se chce stát ukrajinskou prezidentkou a sobotu označila za konec diktatury na Ukrajině. Po příletu do Kyjeva pak novinářům řekla, že je přesvědčena, že její země v blízké budoucnosti vstoupí do Evropské unie.

S výzvou proti ukončení protestů přišel také radikálně nacionalistický Pravý sektor, který chtěl demise prezidenta Janukovyče dosáhnout třeba i násilnou cestou a plánoval zadržet členy jeho vlády. "My se nerozejdeme," ujistili ukrajinští pravicový extremisté. "Není čas na oslavy. Musíme být teď ještě jednotnější než dříve," vyzvalo hnutí Dmytra Jaroše v prohlášení.

"Naše vlast uvidí slunce a oblohu"

Před vězeňskou nemocnicí na 53letou Tymošenkovou čekaly davy jejích příznivců, kteří skandovali: "Julija! Julija!!. Na dotaz novinářů, co plánuje do budoucnosti, expremiérka odpověděla: "Budu kandidovat na prezidentku." "Naše vlast ode dneška znovu uvidí slunce a oblohu, protože diktatura je u konce," prohlásila Tymošenková. "Diktatura nepadla díky politikům a diplomatům, ale díky lidem, kteří jsou na ulici a kteří dokázali chránit své rodiny a svou zemi," dodala opoziční vůdkyně.

Ukrajinská metropole byla centrem tři měsíce trvajících protivládních protestů a nyní je dějištěm převratných politických změn v této postsovětské republice. Tamní parlament sesadil dosavadní hlavu státu Viktora Janukovyče a vyhlásil nové prezidentské volby, které se mají uskutečnit 25. května.

Julia Tymošenková na kyjevském náměstí Majdan.

Tymošenková proslula jako jedna z vůdčích osobností takzvané oranžové revoluce. Počátkem roku 2005 se stala premiérkou, ale v září 2005 ji tehdejší prezident Viktor Juščenko kvůli údajnému nedostatku "týmového ducha" odvolal. Do čela vlády usedla podruhé v prosinci 2007, v úřadě skončila v březnu 2010. Začátkem roku 2010 svedla boj o prezidentské křeslo s Viktorem Janukovyčem a těsně prohrála.

Exkluzivně v LN

Zprávy o propuštění Tymošenkové se objevily už v průběhu dne, vězeňská správa ani rodina je ale nepotvrdily. Přesto se očekávalo, že ještě během soboty vyjde na svobodu.

"Modlil jsem se celou dobu."

"Je to výjimečná, skvělá zpráva. Nevěřil jsem tomu, že se to může stát právě dnes. Je to velký den," řekl serveru Aktuálně.cz Oleksandr Tymošenko. Manžel expremiérky nepředpokládá, že by jeho žena po propuštění na svobodu odcestovala za ním do Česka.

Potěšení nad zrušením trestu nad Tymošenkovou vyjádřil také bývalý ukrajinský ministr hospodářství Danylyšyn. "Modlil jsem se celou dobu za to, aby Julija Volodymyrivna byla volná. Jsem velmi rád, nejen jako politik a ministr její vlády, ale také upřímně lidsky, jako člověk," řekl Aktuálně.cz druhý prominentní ukrajinský azylant v ČR a nevyloučil, že se nejbližší dobou vrátí také do Kyjeva.

Výběr hlavních událostí na Ukrajině 22. února 2014

  • Americký prezident Barack Obama a jeho ruský protějšek Vladimir Putin v telefonickém rozhovoru přivítali páteční dohodu mezi znepřátelenými stranami na Ukrajině a vyzvali k jejímu okamžitému plnění.
  • Opoziční poslanec Andrij Parubij, označovaný za politického vůdce Majdanu (ústřední náměstí Nezávislosti), ráno oznámil, že povstalci ovládli Kyjev včetně vládní čtvrti a budovy parlamentu.
  • Prezident Viktor Janukovyč a většina členů jeho vlády pravděpodobně vycestovala z Kyjeva. Kde se nachází, zatím není jasné. Janukovyčova rezidence poblíž ukrajinské metropole zůstala bez ostrahy a je volně přístupná.
  • Vůdce opozičního hnutí UDAR Vitalij Kličko řekl novinářům, že chce hlasováním dosáhnout Janukovyčovy rezignace. Vůdce nacionalistické strany Svoboda Oleh Ťahnybok vyzval k ústavní žalobě na Janukovyče. V případě úspěchu žaloby by se podle něj mohly mimořádné prezidentské volby konat 25. května. Tento termín podpořil i Kličko.
  • Předseda ukrajinského parlamentu (Nejvyšší rady) Volodymyr Rybak odstoupil z funkce, údajně ze zdravotních důvodů. V čele parlamentu jej nahradil poslanec strany Vlast Oleksandr Turčynov. Demisi podal i místopředseda sněmovny Ihor Kaletnik.
  • Poslanci schválili zákon umožňující propustit vězněnou expremiérku Juliji Tymošenkovou bez souhlasu prezidenta. Ústavní většinou poslanci rozhodli, že podpis prezidenta není zapotřebí ani k omezení jeho vlastních pravomocí. Parlament rovněž velkou většinou hlasů schválil rezoluci o nepřípustnosti separatismu. Rezoluce takové jednání označuje za zločin, který bude potrestán.
  • Podle ukrajinské agentury TSN byla expremiérka Tymošenková propuštěna z charkovského vězení.
  • Parlament zahájil sestavování nové přechodné vlády. Do čela ministerstva vnitra poslanci jmenovali opozičního politika Arsena Avakova. Z postu generálního prokurátora poslanci odvolali Janukovyčova stoupence Viktora Pšonku, který v roce 2011 stál za odsouzením Tymošenkové.
  • Po ostatních západoukrajinských regionech se k opozici připojila i Zakarpatská oblast s centrem v Užhorodu.
  • V Charkově začal sjezd zastupitelů z ruskojazyčných oblastí Ukrajiny. Sjezd zpochybnil legitimitu ústředního parlamentu v Kyjevě a rozhodl o tom, že převezme odpovědnost za "dodržování ústavního pořádku" na jihovýchodě země.
  • Ukrajinské poslance povolala odpoledne sněmovní služba navzdory vyhlášené přestávce naléhavě do sněmovny. Podle agentury Unian se objevují signály, že poslanci budou seznámeni s prohlášením o rezignaci prezidenta Janukovyče.
Autoři: ,

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.