22. listopadu 2013 17:29 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Tymošenková na osvobození netrvá, žádá přidružení Ukrajiny k EU

Julija Tymošenková na snímku z roku 2011 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Julija Tymošenková na snímku z roku 2011 | foto: ČTK

KYJEV Vězněná vůdkyně ukrajinské opozice Julija Tymošenková žádá podpis asociační smlouvy s Evropskou unií a netrvá na svém osvobození. Oznámila to ve zprávě z Charkova agentura Interfax. Pokud prezident Viktor Janukovyč odvolá zastavení integračního procesu, požádá prý okamžitě vedoucí evropské státníky, aby souhlasili s ukrajinským přidružením k EU bez ohledu na její osud.

"Dávám slovo, že pokud bude (na Ukrajině) rozhodnuto o podepsání asociační smlouvy, týž den se obrátím na evropské vůdce s prosbou, aby smlouvu podepsali bez řady podmínek, včetně těch, které se týkají mého osvobození," uvedla v prohlášení Tymošenková.

Tymošenková byla loni odsouzena k sedmiletému vězení za překročení pravomocí a léčí si nemocnou páteř v charkovské nemocnici (více ČTĚTE ZDE). Brusel dlouhodobě označoval její propuštění za hlavní podmínku pro podpis asociační smlouvy.

Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč (vlevo) s eurokomisařem Štefanem Fülem

Ukrajinský parlament se v minulých dnech třikrát sešel k mimořádné schůzi, aby schválil zákon, který by umožnil Tymošenkové vycestovat do ciziny. Všechny předložené návrhy ale poslanci vládní Strany regionů zamítli. Vláda pak ve čtvrtek oznámila, že přípravu k podpisu smlouvy pozastavuje.

Janukovyč podle Tymošenkové udělal ukončením integračního procesu největší chybu ve svém životě. "V žádném případě by neměl připustit situaci, kdy by zůstal osamocen v jednání s Ruskem," uvedla v prohlášení expremiérka.

Ukrajinská opozice chystá demonstrace, Krym roztržku s EU slaví

Stovky lidí strávily noc na centrálním Náměstí nezávislosti v Kyjevě, kde se už ve čtvrtek večer živelně sešel mítink na protest proti zastavení integrace Ukrajiny do evropských struktur. V okolních ulicích objevily policejní autobusy a desítky příslušníků zásahového komanda. Policie oznámila, že demonstranty rozehnat nehodlá a bude pouze "udržovat pořádek".

Ve Lvově vyšli do ulic vysokoškolští studenti s transparenty

Na náměstí podle agentury Unian těžké nákladní automobily začaly přivážet dřevěné domky pro trhovce s tím, že místo je třeba vyklidit pro přípravu oslav pravoslavného Nového roku. Vchody z metra policie uzavřela, prostor hodlá ohradit železnými zátarasy. Městské velitelství oznámilo, že policisté proti demonstrantům zasahovat nebudou a chtějí se vůči nim chovat "loajálně".

Hlavní demonstraci svolaly největší ukrajinské opoziční strany na neděli, kdy se mají na Náměstí nezávislosti v 11:00 hodin SEČ shromáždit tisíce lidí. Demonstrace připravují aktivisté opozice i v Charkově, Doněcku a dalších velkých městech.

Velký odpor vyvolalo čtvrteční rozhodnutí ukrajinské vlády na západě země. Ve Lvově vyšli do ulic vysokoškolští studenti s transparenty "Chci do Evropské unie", "Revoluci!" a "Studenti do EU". Studenti už ve čtvrtek vytvořili koordinační protestní výbor a oznámili, že zahajují kampaň občanské neposlušnosti. Podobné mítinky se ve čtvrtek a dnes po celý den konaly v západoukrajinských městech Užhorod, Luck a Ivano-Frankivsk.

Bratrské vztahy se sousedním Ruskem

Opačné nálady podle ukrajinských médií převládají na ruskojazyčném jihovýchodě země. Parlament černomořského autonomního Krymu ve zvláštní rezoluci podpořil čtvrteční rozhodnutí centrální vlády o zastavení integrace. "Jde o zcela pragmatický krok, který má odvrátit eskalaci krizových jevů v ekonomice a sociální sféře Ukrajiny," uvádí se v prohlášení.

"Obyvatelé Krymu jsou kategoricky proti politice vydírání a neoprávněných požadavků ze strany činitelů Evropské unie. Jsme zároveň znepokojeni destruktivními akcemi hysterické opozice," konstatuje krymský regionální parlament a poukazuje na význam "bratrských vztahů" se sousedním Ruskem.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz