24. února 2014 20:05 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Tymošenková pojede do Německa na léčení, pozvala ji Merkelová

Julija Tymošenková na snímku z roku 2011 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Julija Tymošenková na snímku z roku 2011 | foto: ČTK

KYJEV Vůdkyně ukrajinské strany Vlast Julija Tymošenková je u rodiny ve východoukrajinském Dněpropetrovsku, kam za ní z Prahy dorazil i její manžel Oleksandr. Expremiérka, kterou v sobotu propustili z vězení, o víkendu odmítla kandidovat na uvolněné místo předsedy vlády. Z politiky odejít nehodlá, nejprve chce ale v Německu vyléčit nemocnou páteř.

Tymošenková spolu s dcerou Jevhenijí a manželem v Dněpropetrovsku navštívila svou matku Ljudmylu Telehinovou a na místním hřbitově se zastavila u hrobu svého tchána Hennadije Tymošenka. Jeho pohřbu se nemohla zúčastnit, protože vězeňská správa v Charkově jí odmítla vydat povolení.

Před odletem zpět do Kyjeva dnes Tymošenková navštívila oblastní kancelář své strany, kterou řídí její teta Antonina Uljachynová. "Otázka premiérské nebo prezidentské funkce není pro ni na pořadu dne," řekla Uljachynová agentuře Interfax. "Na dotaz, zda nemá politiky dost, odpovídá ale záporně. Politikou se bude dál zabývat. Především je třeba sjednotit zemi a oživit hospodářství. Na prvním místě je ale zdraví" dodala.

Do Dublinu za politikou, do Berlína za léčením

Tisková služba strany Vlast dnes oznámila, že Tymošenková přijala pozvání německé kancléřky Angely Merkelové a přijede se v březnu léčit do Německa. Bývalá premiérka trpí úpornými bolestmi páteře, které si bez většího úspěchu během vazby léčila v charkovské železniční nemocnici.

Merkelová pozvala Tymošenkovou k léčení v berlínské klinice Charité během víkendového telefonického rozhovoru. Ukrajinská politička se nejprve v irském Dublinu zúčastní sjezdu Evropské lidové strany, nejsilnější frakce Evropského parlamentu, a hned poté odcestuje do německého hlavního města. V Irsku je na dvoudenním sjezdu Tymošenková očekávána 6. března.

Lékaři vyhlášené berlínské kliniky o Tymošenkovou pečovali už během jejího věznění. Šéf kliniky, neurolog Max Einhäupl do Charkova opakovaně zajížděl. Loni na podzim v rozhovoru pro německý odborný list Ärzte Zeitung prohlásil, že jedinou šancí Tymošenkové na uzdravení je operace.

Lidovky.cz, ČTK

Jak naučit děti anglicky? Zkuste to během sportu nebo relaxace
Jak naučit děti anglicky? Zkuste to během sportu nebo relaxace

Hledala způsob, jak propojit učení s pohybem a naučit děti jazyk nenásilnou formou. Tereza Dědková založila před 4 lety projekt Little Bubbles, ve kterém spojila tři velké vášně: jógu, angličtinu a práci s dětmi. Jak to funguje a pro koho jsou Bublinky vhodné?