30. července 2012 17:41 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Tymošenková potřebuje dva měsíce klidu, říkají němečtí lékaři

Julija Tymošenková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Julija Tymošenková | foto: ČTK

KYJEV Vězněná ukrajinská expremiérka Julija Tymošenková potřebuje podle odhadů německého lékaře nejméně osm týdnů naprostého klidu. Po rozhovoru s Tymošenkovou to řekl Karl Max Einhäupl z berlínské kliniky Carité, který se o opoziční političku stará.

Další stres může zmařit veškeré dosavadní úspěchy v léčbě, řekl podle agentury DPA Einhäupl. Kvůli svým zjištěním by se chtěl sejít s ukrajinskou ministryní zdravotnictví.

Tymošenková, kterou soud loni na podzim poslal na sedm let do vězení kvůli zneužití pravomocí při podpisu smlouvy o dodávkách ruského plynu, je už delší dobu v charkovské nemocnici. Trápí ji vyhřezlá ploténka. Před několika dny její právní zástupce informoval o tom, že onemocněla také blíže nespecifikovanou kožní chorobou.

V úterý má začít další soudní proces s Tymošenkovou týkající se údajných finančních machinací z poloviny 90. let. Kvůli jejím zdravotním problémům byl už několikrát odložen. Podle vězeňské služby, na kterou se odvolává agentura Interfax, Tymošenková napsala prohlášení, v němž se odmítá úterního soudu zúčastnit. Pohrozila, že pokud by měla k němu být odvedena proti své vůli, bude se bránit silou.

ČTK