14. února 2012 15:22, aktualizováno  18:47 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Tymošenkovou přes protesty vyšetřují lékaři z ciziny

Julija Tymošenková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Julija Tymošenková | foto: Reuters

KYJEV Mezinárodní lékařský tým zahájil kontrolu vězněné ukrajinské expremiérky Tymošenkové, přestože původně odmítala kvůli přítomnosti ukrajinských doktorů. Prokuratura však na nich trvá, léčba vyžádaná odsouzenými prý musí probíhat pod dohledem vězeňského lékaře.

Expremiérka si stěžuje na úporné bolesti páteře, ale vyšetření domácími lékaři dosud odmítala. Vězeňské službě se dnes nakonec podařilo Tymošenkovou přesvědčit, aby do lékařského týmu byli zařazeni i ukrajinští doktoři.

Tymošenková sama kontrolu "nezávislými" lékařskými kapacitami požadovala, protože "režimním" ukrajinským lékařům nevěří. Tato nedůvěra byla i důvodem, proč dnes původně odmítala podstoupit vyšetření lékařským týmem, do něhož vězeňská správa kromě německých a kanadských zařadila i lékaře ukrajinského ministerstva zdravotnictví.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle agentury Unian ale nakonec Tymošenková údajně se složením týmu souhlasila. "K expremiérce se prodrali i Ukrajinci," napsala agentura s odvoláním na informaci náměstkyně ukrajinského ministra zdravotnictví Raisy Moisejenkové. Délku lékařské kontroly nelze odhadnout, nicméně Moisejenková údajně slíbila, že bude-li zapotřebí eskortovat Tymošenkovou k vyšetření mimo věznici, ministerstvo tomu bránit nebude.

Politický útok?

Tymošenková byla loni v říjnu odsouzena k sedmi letům vězení za podpis údajně nevýhodné smlouvy o dodávkách ruského plynu v roce 2009; věznění označuje za politický útok současného ukrajinského režimu proti své osobě.

Expremiérka údajně podepsala prohlášení, že souhlasí s přítomností kanadských, německých i ukrajinských doktorů. Podle zprávy o složení týmu, který byl přizván k první konzultaci, nicméně doktoři delegovaní ukrajinským ministerstvem zdravotnictví mezi vyšetřujícími lékaři nejsou.

Tymošenová není jediná

Dcera Tymošenové Jevhenija na tiskové konferenci v Kyjevě novinářům oznámila, že žádnou lékařskou zprávu, která by byla vypracována ve spolupráci s lékaři "závislými na režimu", Tymošenková neuzná. Vzhledem k tomu, že ve vězení není k dispozici potřebné lékařské vybavení, měla by být podle Jevhenije její matka převezena mimo vězení. "Pokud ji dnes z věznice neodvezou, lze usuzovat, že k žádnému vyšetření nedošlo," řekla Jevhenija Tymošenková.

Přítomnosti zahraničního lékařského týmu na Ukrajině využívají k žádostem o zdravotní prohlídku i další opoziční politici, které ukrajinská justice vězní či stíhá. Po vězněném exministrovi obrany Valeriji Ivaščenkovi, který o lékařské vyšetření požádal v pondělí, dnes podobnou prosbu adresoval kanadským a německým lékařům i bývalý ministr vnitra Jurij Lucenko.

Tymošenková zdraví své příznivce z kyjevské věznice.

Tymošenková zdraví své příznivce z kyjevské věznice.

Prokuratura pro něj žádá 4,5 roku vězení kvůli obvinění ze zneužití pravomoci a plýtvání státními prostředky.

Zástupce kanadsko-německého týmu na žádosti reagoval prohlášením, že lékařská skupina je na Ukrajině na "humanitární misi". Jakékoli další žádosti o vyšetření mají zájemci adresovat kanadskému nebo německému velvyslanectví v Kyjevě.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz