Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Tymošenková Ukrajinu neopustí. Parlament smetl potřebný zákon

Evropa

  11:11aktualizováno  13:45
KYJEV - Ukrajinský parlament ve čtvrtek neschválil zákon umožňující léčbu vězněné expremiérky Julije Tymošenkové v zahraničí. Informovaly o tom tiskové agentury. Přijetí tohoto právního předpisu je přitom hlavní podmínkou Evropské unie pro podpis asociační dohody s Kyjevem.

Julija Tymošenková foto: ČTK

Potřebný počet nejméně 226 hlasů nezískal v zákonodárném sboru ani jeden ze šesti předložených návrhů zákona. Většinu poslaneckých mandátů, a sice 187 z celkových 450, má vládnoucí Strana regionů prezidenta Vladimira Janukovyče.

EU podmiňuje podpis dohody o přidružení Ukrajiny schválením tří důležitých zákonů - o volbách, o prokuratuře a o léčbě odsouzených v zahraničí. Poslední z nich se týká Tymošenkové a je zjevně klíčový. Nejvyšší rada před odmítnutím tohoto právního aktu schválila volební zákon.

Hanba, volala opozice

Opoziční poslanci po nezdaru hlasování začali na adresu provládních zákonodárců provolávat "Hanba, hanba". Strana UDAR světového šampiona v boxu Vitalije Klička vzápětí vyzvala Janukovyče, aby Tymošenkové - která byla loni odsouzena k sedmi letům vězení za údajné zneužití moci - ještě dnes udělil milost.

VÍCE ZDE:

Parlament zákon neschválil den poté, co se z Kyjeva roznesla dosud oficiálně nepotvrzená zpráva, že Janukovyč komisaři EU Štefanu Fülemu při setkání řekl, že asociační dohodu nepodepíše. Uvedl prý, že přidružením by Ukrajina přišla v příštích deseti letech o 500 miliard eur (13,5 bilionu Kč) kvůli útlumu obchodu s Ruskem a že by si je chtěla nechat kompenzovat od EU.

Reakce EU

Füle ve čtvrtek na Ukrajinu odlétá znovu, uvedl v Bruselu komisařův mluvčí Peter Stano. V pátek jej prý čekají jednání s vládou i opozicí a se zástupci občanské společnosti. "Jsme uprostřed pokračující práce. Jsme odhodlaní dosáhnout ve Vilniusu podepsání dohody a jsme připraveni pomoci Ukrajině, aby svou část splnila," podotkl Stano.

Připomněl, že konečné rozhodnutí o podpisu musí přijmout členské země. Podle diplomatů by se tak kvůli nynější situaci mohlo stát například na mimořádném jednání ministrů zahraničí až bezprostředně před zahájením summitu ve Vilniusu.

Stano zdůraznil, že pro rozhodování členských zemí bude "velmi významným faktorem" zpráva mise unijních emisarů Pata Coxe a Aleksandera Kwaśniewského o postupu Kyjeva při plnění zbývajících podmínek.

Bývalý český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg v rozhovoru pro Radio Svoboda řekl, že Ukrajina udělá ekonomickou a politickou chybu, pokud odmítne podepsat asociační dohodu s EU a rozhodne se připojit k celní unii s Ruskem.

Dohoda o přidružení a volném obchodu má být podepsána na summitu států Východního partnerství, který se 28. a 29. listopadu sejde v litevském Vilniusu.

Asociační dohoda má být podepsána na summitu států Východního partnerství, který se 28. a 29. listopadu sejde v litevském Vilniusu.

Autoři: ,