Úterý 28. ledna 2020svátek má Otýlie 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Tymošenková z vězení vyzývá k podpisu asociační smlouvy s EU

Julija Tymošenková na videu, které natočila v nemocnici | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Julija Tymošenková na videu, které natočila v nemocnici | foto: ČTK

KYJEV Vězněná vůdkyně ukrajinské opozice Julija Tymošenková v úterý vyzvala vedoucí politiky Evropské unie, ukrajinskou společnost a opozici, aby "za jakýchkoli okolností" usilovali o podpis smlouvy o přidružení Ukrajiny k EU. Jako podmínku podpisu, který je plánován na konec listopadu, si Brusel klade osvobození Tymošenkové z vězení. Na návrhu příslušného zákona se ale poslanci ukrajinského parlamentu zatím nedokázali dohodnout. Hlasování o zákonu mají přitom v plánu už na středu.

Zvláštní pracovní skupina ukrajinského parlamentu, která měla vypracovat kompromisní variantu zákona umožňujícího cestu Tymošenkové do ciziny, v úterý bez jakýchkoli výsledků ukončila svou práci. Členové skupiny, v níž převažovali poslanci vládní Strany regionů, nedokázali realizovat původní dohodu, podle níž měli ze čtyř předložených návrhů zákona sestavit návrh konečný.

VÍCE ZDE:

"Vyzývám vůdce Evropské unie, ukrajinskou občanskou společnost a opozici, aby okamžitě jednali a za všech okolností usilovali o podpis naší smlouvy," uvedla Tymošenková v prohlášení, které v úterý v Kyjevě novinářům tlumočila její dcera Jevhenija. "Nelze dopustit, aby kuloární pakty a osobní fobie (prezidenta Viktora) Janukovyče definitivně zničily evropskou cestu Ukrajiny," uvádí se ve výzvě.

 List Ukrajinska pravda v úterý upozornil, že "zákon o Tymošenkové" není jediným právním problémem, který stojí v cestě podpisu asociační smlouvy. Podle dohody s Bruselem by měli poslanci schválit i novelu volebního zákona a zákona o prokuratuře. Obě právní normy ale zatím prošly jen prvním čtením.

'Svévolná diktatura'

Veškeré aktivity režimu se podle Tymošenkové v posledních týdnech zaměřily na zmar asociační smlouvy. "Viktor Janukovyč chce asociační smlouvu nadobro zadupat do země, mimo jiné i absurdním obviněním mého advokáta Serhije Vlasenka. Jde o poslední úder ukrajinským nadějím na podpis smlouvy," konstatovala v emotivním dopise Tymošenková.

Serhij Vlasenko, hlavní advokát Tymošenkové

Serhij Vlasenko, hlavní advokát Tymošenkové

Vlasenkovi, který vede její tým advokátů, v pondělí vyšetřovatelé oznámili, že je podezřelý v kauze neplacených alimentů a domácího násilí, jehož se měl dopustit na své bývalé ženě. Obhájce obvinění označuje za politickou mstu.

"Obracím se ke všem, kdo mají vliv na chod nynějších dějinných událostí, aby zachránili 46 milionů Ukrajinců před pádem do temné zóny zvůle a svévolné diktatury," uvedla ve svém prohlášení Tymošenková.

,
Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Když je šampionka v­ sedmnácti vyhořelá. Ze závodů ji „vyhnaly“ děti?

Alina Zagitovová při listopadovém závodu v Japonsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Aktuální olympijská vítězka i mistryně světa Alina Zagitovová oznámila v prosinci v pouhých 17 letech přerušení závodní...

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

NAPSAL SÁM ŽIVOT: Mladá maminka už potřetí bojuje s rakovinou
NAPSAL SÁM ŽIVOT: Mladá maminka už potřetí bojuje s rakovinou

Před třemi lety se Janě Ryšánkové obrátil život naruby. Byla v pátém měsíci těhotenství, když jí lékaři oznámili, že má rakovinu v pokročilém stádiu.