19. července 2019 13:45, aktualizováno  14:34 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

U Atén udeřilo krátké zemětřesení o síle přes pět stupňů. Lidé vybíhali z domů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Reuters

Atény  Řecko v pátek ve 14:13 místního času (13:13 SELČ) zasáhlo krátké zemětřesení o síle 5,1 stupně. Jeho ohnisko bylo 22 kilometrů severozápadně od Atén v hloubce 12 kilometrů, informovala evropská agentura pro sledování zemětřesení EMSC. Americký geologický ústav USGC otřesy vyhodnotil na 5,3 stupně. Zatím nejsou hlášeny žádné oběti či vážné škody. Podle českých cestovních kanceláří, které se vyjádřily, v dané oblasti jejich klienti nejsou, většina jich tráví dovolenou na řeckých ostrovech.

„Bylo silné, ale naštěstí krátké,“ prohlásil o zemětřesení jeden ze svědků. Podle seismologů byly otřesy hodně patrné, protože ohnisko bylo poměrně blízko k zemskému povrchu.

Lidé v ulicích Athén.
Zemětřesení v Řecku.

Lidé v Aténách při záchvěvech půdy vybíhali z domů, napsala agentura AP. Vysoké budovy v metropoli byly po zemětřesení evakuovány, uvedla agentura Reuters. Naposledy v řeckém hlavním městě zemětřesení udeřilo v roce 1999.

Podle místních médií otřesy způsobily výpadky elektrického proudu a telekomunikačních sítí. Hasičům v metropoli volají lidé uvěznění ve výtazích. Otřesy v přímém přenosu ze studia zaznamenala státní televize ERT.

19.července 2019 v 13:42, příspěvek archivován: 19.července 2019 v 13:47

#BREAKING: A strong magnitude 5.3 #earthquake has just struck northwest of #Athens, #Greece. No tsunami threat. https://t.co/uLWXS9Hc9q

„Posíláme zprávu SMS o zemětřesení v informačním systému Drozd s žádostí, aby čeští občané dbali pokynů místních úřadů a pokud možno nevstupovali do budov,“ řekla mluvčí českého ministerstva zahraničí Zuzana Štichová.

Podle informací Černínského paláce vyklidily kvůli zemětřesení své zastupitelské úřady v řecké metropoli některé země, například Finsko, Británie, Dánsko a Irsko. Český zastupitelský úřad evakuován nebyl.

České cestovní kanceláře nabízejí k pobytům v řeckých destinacích většinou ostrovy, nikoliv pevninu. „Od lokálních partnerů máme potvrzeno, že na řeckých ostrovech je vše v naprostém pořádku a zemětřesení zde nezaznamenali,“ řekla ČTK mluvčí Blue Style Jana Ondrejechová.

Také cestovní agentura Invia, která přeprodává zájezdy většiny velkých cestovních kanceláří, nemá v systému v současnosti v Athénách žádného klienta. „Specializujeme se hlavně na zájezdy po řeckých ostrovech,“ uvedla její mluvčí Andrea Řezníčková. Podobně se vyjádřili i zástupci CK Fischer a Alexandria.

Panují obavy, že otřesy se mohou opakovat. EMSC zaznamenal už dvě vlny následných otřesů o síle 3,2 a 3,6 stupňů.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!