23. ledna 2018 11:10, aktualizováno  14:15 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Silné zemětřesení u břehů Aljašky. Po otřesech o síle 7,9 stupně úřady varovaly před tsunami

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 2Diskuse
Aljaška (ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Aljaška (ilustrační snímek) | foto: U.S. Tsunami Warning System

ANCHORAGE Zemětřesení o síle 7,9 stupně bylo v úterý zaznamenáno 250 kilometrů od břehů Aljašky. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na americkou geologickou službu USGS. Úřady vydaly varování před přívalovou vlnou tsunami pro některé oblasti Aljašky a Kanady, po několika hodinách jej však odvolaly.

Podle Reuters byly otřesy zaregistrovány 256 kilometrů jihovýchodně od osady Chiniak, která se nachází v jižní části Aljašky. Zemětřesení, které udeřilo v 10:31 SELČ, vycházelo z hloubky deseti kilometrů.

Tsunami Watch Centrum vydalo varování před tsunami pro severovýchod Aljašky, Aleutské ostrovy a region Britská Kolumbie v Kanadě. Na pozoru by se podle centra měli mít i obyvatelé Oregonu, Kalifornie, či Washingtonu. Po několika hodinách však bylo varování odvoláno.

Agentura AP napsala, že otřesy pocítili i lidé nacházející se stovky kilometrů od epicentra, včetně aljašské metropole Anchorage. „Pokud se nacházíte v těchto pobřežních oblastech, přesuňte se do výše položených míst ve vnitrozemí,“ uvedl ve svém varování úřad v Anchorage.

„Bylo to asi nejdelší zemětřesení, které jsem zde zažila,“ uvedla pro CNN obyvatelka Anchorage Heather Randová. Podle ní se v současnosti celé město evakuuje.

„Zemětřesení se rozběhlo pomalu. Trvalo to asi minutu, než propuklo naplno,“ uvedla Wendy Bliss Snipesová. „Bylo ale slabé, ani nic nespadlo z polic a já nemusela budit mé dítě.“

ČTK
  • 2Diskuse
Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové
Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem řady kampaní a přednášek je především poukázat na to, že rakovina prsu může postihnout každou ženu bez ohledu na věk. Včasné nalezení nádoru značně zvyšuje šanci uzdravení.