23. ledna 2018 11:10, aktualizováno  14:15 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Silné zemětřesení u břehů Aljašky. Po otřesech o síle 7,9 stupně úřady varovaly před tsunami

Aljaška (ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Aljaška (ilustrační snímek) | foto: U.S. Tsunami Warning System

ANCHORAGE Zemětřesení o síle 7,9 stupně bylo v úterý zaznamenáno 250 kilometrů od břehů Aljašky. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na americkou geologickou službu USGS. Úřady vydaly varování před přívalovou vlnou tsunami pro některé oblasti Aljašky a Kanady, po několika hodinách jej však odvolaly.

Podle Reuters byly otřesy zaregistrovány 256 kilometrů jihovýchodně od osady Chiniak, která se nachází v jižní části Aljašky. Zemětřesení, které udeřilo v 10:31 SELČ, vycházelo z hloubky deseti kilometrů.

Tsunami Watch Centrum vydalo varování před tsunami pro severovýchod Aljašky, Aleutské ostrovy a region Britská Kolumbie v Kanadě. Na pozoru by se podle centra měli mít i obyvatelé Oregonu, Kalifornie, či Washingtonu. Po několika hodinách však bylo varování odvoláno.

Agentura AP napsala, že otřesy pocítili i lidé nacházející se stovky kilometrů od epicentra, včetně aljašské metropole Anchorage. „Pokud se nacházíte v těchto pobřežních oblastech, přesuňte se do výše položených míst ve vnitrozemí,“ uvedl ve svém varování úřad v Anchorage.

„Bylo to asi nejdelší zemětřesení, které jsem zde zažila,“ uvedla pro CNN obyvatelka Anchorage Heather Randová. Podle ní se v současnosti celé město evakuuje.

„Zemětřesení se rozběhlo pomalu. Trvalo to asi minutu, než propuklo naplno,“ uvedla Wendy Bliss Snipesová. „Bylo ale slabé, ani nic nespadlo z polic a já nemusela budit mé dítě.“

ČTK

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?