Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

U Francie pluje prázdná loď dlouhá 164 metrů. Posádka ji musela opustit kvůli naklonění

Svět

  21:24
BORDEAUX - Velká nákladní loď po dosud neupřesněné poruše u atlantického pobřeží Francie ohrožuje plavbu v oblasti. Posádka musela být kvůli nebezpečnému naklonění plavidla evakuována. Loď je nyní unášena proudem rychlostí zhruba 2,4 kilometru za hodinu a záchranářům se dosud nepodařilo plavidlo připoutat k vlečným člunům a začít s odtahem k pevnině, uvedla v pátek agentura AFP.

Posádka byla zachráněna a loď pokračuje opuštěně dál. foto: AP

Loď Modern Express, která je registrovaná v Panamě a na délku má 164 metrů, převáží 3600 tun dřeva a stavebních strojů z afrického Gabonu do francouzského přístavu Le Havre. Problém podle prvních informací začal v úterý, kdy loď narazila na mělčinu a pak se začala nebezpečně naklánět. Podle francouzských médií je možná na vině posunutí nákladu. Kapitán poté vyslal nouzový signál a přes nepříznivé počasí se španělským vrtulníkům ještě v úterý podařilo evakuovat z paluby lodě všech 22 členů posádky.

Tragický Silvestr. Nehoda trajektu v Egyptě si vyžádala nejmíň 14 mrtvých

Nyní je Modern Express asi 270 kilometrů od přístavního města La Rochelle a proud ji unáší na východ, tedy ke břehu. Ještě ve čtvrtek byla od pobřeží vzdálená 370 kilometrů.

K lodi přijely záchranné a vlečné lodě z Francie a Španělska. Kvůli vysokým vlnám, pohybům lodě a obrovskému náklonu, který už dosáhl 50 stupňů, se ale záchranáři jen s velkými obtížemi dokázali dostat na palubu. Jejich úkolem je ukotvit loď k vlečným člunům, které by ji dostaly ke břehu. Dnešní pokus ale nevyšel, protože lana, která upevnili pracovníci z nizozemské firmy Smit Salvage, specializované na záchranu lodí, se kvůli vysokým vlnám přetrhla. V záchranných pracech se proto bude pokračovat opět v sobotu.

Podle agentury Reuters zatím bezprostředně nehrozí žádné nebezpečí - loď je od břehu velmi daleko, voda se zatím nedostala na palubu a do moře neuniklo ani palivo.

Autor: