Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Našli jsme stopy Yettiho, tvrdí indická armáda. Zveřejnila fotografie od hranic s Nepálem

Svět

  16:18aktualizováno  16:23
PRAHA - Indická armáda na Twitteru uvedla, že její horská expedice nedaleko hranic s Nepálem a Tibetem narazila na stopy bájného sněžného muže. Dokládá to fotografiemi otisků ve sněhu měřících více než 80 centimetrů.

Údajná stopa Yettiho. foto: Twitter.com/ADG PI

„Poprvé v historii horský expediční tým indické armády spatřil 9. dubna 2019 nedaleko základního tábora Makalu tajemné stopy bájného tvora Yettiho měřící 82 na 38 centimetrů. Tento nepolapitelný sněžný muž byl zatím v minulosti spatřen pouze v národním parku Makalu-Barun,“ uvedla v pondělí indická armáda na svém twitterovém účtu, který sleduje víc než pět milionů lidí.

Informace „je třeba důkladně prověřovat, než padne rozhodnutí prohlásit něco tak směšného“, vzkázal indické armádě jistý uživatel Twitteru. Pro jiného je „vážným zklamáním vidět, že vláda vydává takové bláznivé mýty za realitu. Očekával bych od vás víc, chlapi.“ Někdo jiný zase na Twitteru zveřejnil fotografii bílé chlupaté postavy v jakési budově s popiskem, že yetti „vstoupil do města, aby odvolil“.

Na vlnu skeptických ohlasů armáda podle serveru Times of India zareagovala prohlášením, že „důkazy“ o sněžném muži byly vyfotografované a budou předány expertům, kteří se věnují tématu“ na vědecké zhodnocení. Dále doplnila že snímky před zveřejněním měla k dispozici 10 dní, než vyhodnotila, že odpovídají předchozím teoriím o existenci a výskytu neprobádaného druhu lidoopa.

Tým Expedice, která měla nalézt stopy Yettiho
Údajné stopy Yettiho.

Hora Makalu, na níž expediční tým narazil na stopy údajného sněžného muže, je pátou nejvyšší horou na světě a měří přes 8400 metrů. Makalu znamená tibetsky „velký černý“ a odkazuje se na podobu samotného vrcholku.

O stvoření dnes zvaném Yetti se objevují zmínky v tibetském folklóru již od doby Alexandra Velikého. Panovník jej prý chtěl vidět, ale místní mu sdělili, že by tvor nepřežil v nížinách. Samotné jméno Yetti znamená v místním jazyce „velké zvíře“, nebo také „tvor“.

V roce 2013 jistý britský vědec došel k závěru, že mytické stvoření může ve skutečnosti být poddruhem medvěda hnědého. O dva roky dříve testy DNA zase ukázaly, že yettiho prst dovezený před půl stoletím z Nepálu do Londýna byla lidská kost.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!