Pondělí 17. ledna 2022, svátek má Drahoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

U hranice Gazy a Izraele protestovaly tisíce Palestinek. Vojáci proti nim použili slzný plyn

Svět

  8:03
GAZA - U hraničního plotu mezi Pásmem Gazy a Izraelem v úterý demonstrovaly tisíce Palestinek. Podle agentury AFP jde o první hromadný protest žen od konce března, kdy Palestinci v Gaze začali u hraničního plotu demonstrovat proti Izraeli.

U hranice Gazy a Izraele protestovaly tisíce Palestinek. foto: Reuters

Izraelská vláda tvrdí, že demonstrace organizuje radikální hnutí Hamás, které v Gaze vládne, s cílem prolomit hranici a páchat útoky na Izraelce. Při izraelské palbě bylo od začátku protestů zabito více než 130 Palestinců.

Ženy z různých částí enklávy přijely na místo autobusem, mnohdy i se svými dětmi. Pohybovaly se ve skupinkách ve vzdálenosti asi 50 metrů od bariery, jež dělí Gazu od izraelského území.

Několik z nich přišlo až k plotu. Přes obličej podle fotografa AFP měly tradiční arabskou šálu a držely palestinské vlajky.

Podle ministerstva zdravotnictví v Gaze bylo při izraelské palbě zraněno 17 lidí.

„Přišla jsem dokončit pochod, který začala má dcera,“ uvedla třiačtyřicetiletá Rím abú Irmánaová, jejíž patnáctiletou dceru 14. května zabila izraelská palba. „Tyto demonstrace jsou poklidné, pouze hájíme naše území a naše práva,“ uvedla a držela přitom za ruku svého malého syna.

Palestinci v Gaze protestují od konce března proti špatným životním podmínkám a žádají možnost vrátit na území, která byla domovem jejich předků, ale v současnosti se nachází v Izraeli. Od začátku protestů 30. března izraelská palba podle agentury AFP usmrtila nejméně 138 Palestinců, žádný Izraelec nezemřel.

Hamás oznámil, že uzavřel příměří s Izraelem. Po incidentech v Pásmu Gazy

Protesty kulminovaly 14. května, kdy byla otevřena ambasáda Spojených států v Jeruzalémě na základě kontroverzního rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa přesunout jí tam z Tel Avivu. Izraelští vojáci při protestech na hranici s Gazou tehdy zastřelili nejméně 62 Palestinců.

Izrael se stal terčem mezinárodní kritiky za používání ostrých nábojů při střelbě na palestinské demonstranty. Premiér Benjamin Netanjahu kroky izraelské armády ale brání s tím, že Izrael musí chránit své hranice. Ze zneužívání protestů za účelem páchání útoků izraelská vláda viní radikální hnutí Hamás, které v Gaze vládne.

Tisíce palestinských žen pochodovaly směrem k hranicím. Putovaly i se svými...
Jedna z palestinských demonstrantek pověsila svoji vlajku na hraniční plot.

Vyhlášení nezávislosti Izraele před 70 lety, 14. května 1948, pro Palestince znamenalo národní katastrofu (nakbu). Ta začala, když bylo před a během první arabsko-izraelské války (1948-1949) vyhnáno ze svých domovů na 700 000 Palestinců. Po šestidenní válce v roce 1967 je následovalo dalších asi 320 000 Palestinců.

Pásmo Gazy je hustě zalidněný, úzký pobřežní pás vklíněný mezi Izrael a Egypt. Po více než desetiletí vlády Hamásu jsou životní podmínky většiny obyvatel pásma neradostné. Nezaměstnanost převyšuje 40 procent, voda z vodovodu se nedá pít a elektřina funguje pouze několik hodin denně. Nemocnice mají dlouhodobý nedostatek zdravotnického materiálu, dovoz i vývoz zboží je omezen a některé části území stále čekají na obnovu po konfliktu s Izraelem z roku 2014. Dvě třetiny z obyvatel Gazy tvoří potomci uprchlíků.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Advantage Consulting, s.r.o.
INŽENÝR PRO ŠTÍHLOU VÝROBU (50.-60.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 50 000 - 60 000 Kč

Mohlo by vás zajímat