7. října 2019 16:12 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

U Japonska se srazil hlídkový člun s rybářskou lodí z KLDR. Šedesát členů posádky skončilo v moři

V Japonském moři se v pondělí srazila japonská hlídková loď s velkým... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Japonském moři se v pondělí srazila japonská hlídková loď s velkým... | foto: AP Photo

Tokio  V Japonském moři se v pondělí srazila japonská hlídková loď s velkým severokorejským rybářským plavidlem, které se částečně potopilo. Šest desítek členů jeho posádky, kteří skončili v moři, bylo zachráněno, informovala později japonská pobřežní stráž. Nikdo není pohřešovaný. Incident se podle ní stal ve výlučné ekonomické zóně Japonska.

Hlídková loď patřila japonskému rybolovnému úřadu. Ten podle agentury Reuters uvedl, že jeho loď severokorejské plavidlo před srážkou varovala. Nikdo z její posádky nebyl zraněn.

Podle AP nastala kolize u severního pobřeží Japonska v místech bohatých na ryby, kde nelegálně loví mnoho rybářů z KLDR. Tokio v této oblasti posílilo hlídky, které z ní v červnu donutily odplout přes 300 severokorejských lodí.

Podle japonského ministerstva zemědělství, lesnictví a rybolovu severokorejská loď náhle změnila směr, narazila do japonského plavidla a zhruba po půl hodině se potopila. Japonská loď neutrpěla podstatnější škody a byla schopná sama odplout.

Regionální úřad pobřežní stráže ve městě Niigata uvedl, že zachránění rybáři byli předáni na jinou severokorejskou loď pohybující se v oblasti.

Japonsko a KLDR nemají navázané diplomatické styky. Mezi oběma zeměmi přetrvávají spory z dob japonské koloniální nadvlády nad Korejským poloostrovem v letech 1910-1945. Jablkem sváru je také severokorejský jaderný a raketový program, stejně jako nedořešené únosy japonských obyvatel do KLDR v 70. a 80. letech 20. století.

ČTK
Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Bruce Dickinson | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Psychoterapeut Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Prodej, rodinný dům 5+1, Lipník nad Bečvou
Prodej, rodinný dům 5+1, Lipník nad Bečvou

Na Zelince, Lipník nad Bečvou - Lipník nad Bečvou I-Město, okres Přerov
3 700 000 Kč