21. června 2018 22:54 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

U Libye se utopilo více než 200 migrantů za dva dny, tvrdí přeživší

Uprchlíci na gumovém člunu prosí zachránce, aby je vytáhli jako první. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Uprchlíci na gumovém člunu prosí zachránce, aby je vytáhli jako první. | foto: AP/ČTK

Ženeva/Tripolis Poblíž libyjských břehů se během dvou dnů utopilo více než 200 migrantů snažících se dostat do Evropy. Podle dnešního prohlášení Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) to tvrdí lidé, kteří přežili trojici havárií přetížených plavidel.

Pouze pět lidí ze sta se podařilo zachránit při úterním potopení člunu mířícího z Libye do Evropy. Ve stejný den přežilo nehodu gumového nafukovacího plavidla se 130 pasažéry pouze 60 z nich. Ve středu zase lidé zachránění z jiného člunu hovořili o více než 50 spolucestujících migrantech, kteří utonuli. Všechny tyto údaje podle agentury Reuters vyplývají z dnešní tiskové zprávy UNHCR.

„UNHCR je zděšen stále rostoucím počtem uprchlíků a migrantů, kteří přicházejí o život na moři, a vyzývá k urychlené mezinárodní aktivitě, která by v celém Středozemním moři posílila záchranné snažení,“ uvedl úřad.

Libye je jednou z hlavních zemí, odkud se migranti z Afriky vydávají po moři do Evropy. Více než 600 000 se jich dostalo do Itálie v uplynulých čtyřech letech, kdy pašeráci lidí využili bezpečnostního vakua v této zemi. Tisíce lidí však při neúspěšných pokusech o přeplutí moře zahynuly.

Převaděči v poslední době začali využívat velké nafukovací čluny, do kterých se vejde až 200 lidí a které jsou velmi rizikové kvůli nedostatku bezpečnostního vybavení.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz