23. dubna 2017 13:42, aktualizováno  14:19 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Luhansku najel vůz OBSE řízený Čechem na minu. Američan zemřel, dva pozorovatelé jsou zranění

Boje na Ukrajině - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Boje na Ukrajině - ilustrační foto. | foto: Reuters

KYJEV Obrněný vůz pozorovatelské mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) v neděli na území ovládaném východoukrajinskými separatisty najel na protitankovou minu. Exploze podle informace OBSE zabila amerického člena mise a další dva včetně jednoho Čecha zranila. Oba zranění jsou podle povstalců v luhanské nemocnici.

Mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová ČTK potvrdila, že ve vozidle byl jako pozorovatel jeden český občan. Údajně byl s jedním svým německým kolegou převezen do nemocnice k vyšetření, ale je v pořádku. „Jeho zranění by nemělo být vážné,“ dodala. Speciální monitorovací mise OBSE má v Donbasu dohlížet na klid zbraní, který oběma bojujícím stranám ukládají minské mírové dohody.

Členy mise jsou neozbrojení civilisté a zástupci členských států OBSE. Úřadovny mise jsou v Luhansku a Doněcku ovládaných proruskými radikály, hlavní sídlo má mise v Kyjevě. Tým kontrolorů, vytvořený v roce 2014, má 600 až 800 příslušníků z víc než 40 členských zemí OBSE včetně České republiky.

K explozi došlo podle povstalecké agentury LuhanskInformCentr při jedné z kontrolních cest automobilem na trase mezi městem Slovjanoserbsk a obcí Sokilnyky. Hlídkový vůz najel na minu u obce Pryšyb nedaleko Luhansku a vybuchl. Druhé auto, které první vůz následovalo, exploze nezasáhla.

Podle Kyjeva se v kritické době v místě incidentu nebojovalo. V autech cestovalo celkem šest lidí, OBSE potvrdila, že mina explodovala na území ovládaném separatisty. Život žádného ze zraněných nic neohrožuje, uvedli povstalci. Mrtvým členem mise je údajně americký lékař.

Povstalecké úřady vydaly po incidentu v Luhansku prohlášení, podle něhož se automobil mise „odchýlil od stanovené trasy, což mandát mise zakazuje“. Povstalecká „Luhanská lidová republika“ podle prohlášení doufá, že mezinárodní organizace incident „reálně posoudí“.

Zpráva z odpovědnosti za výbuch obviňuje ukrajinské ozbrojené síly. „Nejednou jsme mezinárodní pozorovatele varovali před možnými provokacemi ze strany ukrajinské armády a před aktivitami diverzních a výzvědných skupin poblíž linie příměří,“ uvádí se ve zprávě luhanských povstalců. Podle povstalecké policie je ukrajinská diverze „hlavní vyšetřovací verzí“.

Šok ze smrti člena mise OBSE vyjádřil rakouský ministr zahraničí Sebastian Kurz, jehož země nyní organizaci předsedá. Vyzval k pečlivému vyšetření události a vyjádřil naději, že pachatelé budou potrestáni.

ČTK

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na Lidovky.cz