12. října 2010 9:16, aktualizováno  11:34 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

U nizozemských břehů se srazily lodě, do moře vyteklo palivo

Srážka lodí u Nizozemska | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Srážka lodí u Nizozemska | foto: ČTK

AMSTERODAM U nizozemských břehů se srazila kyperská kontejnerová loď Jork Ranger s řeckým tankerem Mindoro, ze kterého asi dvě hodiny vytékalo do moře silně hořlavé palivo. Nikdo nebyl zraněn, uvedla místní pobřežní hlídka. Příčina neštěstí se teprve vyšetřuje.

Nehoda se stala ráno krátce před 7:00 SELČ asi 30 kilometrů od pobřeží u Haagu. V boku tankeru, který přepravuje letecké palivo kerosin, zůstal po srážce otvor o velikosti pět krát šest metrů. Únik paliva se podařilo zastavit krátce před 8:45 SELČ a jiný prý nehrozí.

"Kerosin, který unikl se vlastně velmi rychle vypařil. Přišel tedy jen málo do styku s vodou. Ohledně škodlivosti pro životní prostředí to ještě ujde," ujistil mluvčí pobřežní hlídky Peter Verbrug.

Kontejnerová loď s 25 lidmi na palubě nebyla zvlášť poškozena a směla pokračovat do cíle své cesty, kterým byl Rotterdam. Tanker, jehož posádku tvoří 25 osob, je poškozen více a není jasné, zda dopluje bez pomoci vlečných lodí do Haagu, kam mířil. Mluvčí ujistil, že potopení tankeru ale "zatím" nehrozí.

ČTK