7. června 2018 11:52 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

U odstavené jaderné elektrárny Černobyl hoří les. Úřady uklidňují

Požár lesa u černobylské jaderné elektrárny. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Požár lesa u černobylské jaderné elektrárny. | foto: Reuters

Praha/Kyjev Velký lesní požár zuří už od úterka v třicetikilometrové ochranné zóně okolo odstavené jaderné elektrárny Černobyl na severu Ukrajiny. Ukrajinské úřady oznámily, že nezaznamenaly žádné zvýšení radioaktivity. Premiér Volodymyr Hrojsman uklidňoval obyvatelstvo, že není důvod se znepokojovat.

Do boje s plameny bylo nasazeno 126 hasičů  a téměř 30 kusů techniky, včetně  letadel a vrtulníku. Požár podle ministerstva ochrany životního prostředí a přírodních zdrojů zuří na ploše deseti hektarů v zóně, zřízené po explozi čtvrtého reaktoru v roce 1986, představující nejhorší jadernou havárii na světě. Z okolí se museli vystěhovat lidé, ochranná zóna je nadále oficiálně neobývaná.

Radioaktivita se v zóně kontroluje na 39 místech. Naměřené údaje přicházejí do dispečinku za běžných okolností každou hodinu, za výjimečné situace, jako je nyní, každé dvě minuty, uvedlo ministerstvo. V komuniké ujistilo, že naměřené hodnoty ukazují, že k žádnému zhoršení nedošlo.

Požár lesa u černobylské jaderné elektrárny.
Požár lesa u černobylské jaderné elektrárny.

Premiér podle listu Ukrajinska pravda doporučil lidem neznepokojovat se, požár podle něj nepředstavuje nebezpečí pro obyvatelstvo a naměřené hodnoty radiace jsou jak v Kyjevě, tak v Černobylu hluboko pod přípustnou mírou. „Situaci plně kontrolujeme,“ zdůraznil šéf vlády Hrojsman.

Požáry v okolí Černobylu sle nejsou nijak vzácné. V roce 2015 oheň zachvátil 1500 hektarů. V tehdejším suchém a horkém létě zaznamenali hasiči v okolí Černobylu desítky požárů, avšak méně rozsáhlých. Ani tehdy podle úřadů radiace nestoupla.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
SENIOR JAVA VÝVOJÁŘ

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 50 000 - 75 000 Kč