Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

‚Budeme jen hledat těla.‘ Tragédie u ostrova Lampedusa: až 700 mrtvých

Evropa

  9:34aktualizováno  15:47
VALETTA - Několik set lidí zřejmě zahynulo ve Středozemním moři poté, co se v noci ze soboty na neděli převrátila rybářská loď s běženci. Podle italského premiéra Mattea Renziho zatím bilance obětí není známa, hovoří se ale až o 700 mrtvých.

U ostrova Lampedusa ztroskotala loď. Vezla 650 uprchlíků foto: ČTK

„Obáváme se, že jde o tragédii opravdu obrovských rozměrů,“ řekla Carlotta Samiová, mluvčí úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Renzi na večerní tiskové konferenci řekl, že 28 lidí se zachránilo a že bylo nalezeno 24 těl. Loď podle něj mířila na Maltu. Maltský premiér Joseph Muscat udává podle AP 50 zachráněných. Z jakých zemí běženci pocházeli, není podle agentury DPA dosud jasné.

Také maltský premiér Joseph Muscat vyjádřil obavu, že o život přišlo mnoho lidí. Plavidlo se prý převrátilo kvůli tomu, že se migranti shromáždili na jedné straně paluby v okamžiku, kdy se k nim blížila obchodní loď. Její posádka pak zavolala záchranáře.

Pokud se vysoký počet obětí potvrdí, půjde o jedno z nejhorších neštěstí s uprchlíky ve Středomoří za několik posledních desetiletí. Od začátku letošního roku tak během riskantní cesty do Evropy po započtení obětí nynější tragédie zahynulo více než 1500 lidí. Jen před několika dny podle výpovědí přeživších utonulo ve Středomoří na 400 uprchlíků.

Vody Středozemního moře nejsou tak chladné

„Vody Středozemního moře nyní nejsou tak chladné, úřady proto doufají, že najdou další přeživší,“ uvedl mluvčí Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) Joel Millman.

„V současnosti probíhá záchranná operace, ale brzy se budeme soustředit především na hledání mrtvých těl uprchlíků. Záchranných prací se momentálně účastní asi dvacet plavidel a tři vrtulníky, “ uvedla mluvčí italské pobřežní stráže, která doplnila, že k tragédii došlo v libyjských vodách asi 210 kilometrů od břehů ostrova Lampedusa a 27 kilometrů od libyjského pobřeží. „Havarovaná loď byla veliká, měla mnoho pater,“ dodala.

Italští záchranáři našli u Lampedusy člun s 18 mrtvými migranty

„Ve Středozemí se odehrává tragédie a pokud před ní EU a svět budou dál zavírat oči, budou odsouzeni stejně tvrdě jako v minulosti, když zavírali oči před genocidami a když ti dobře zajištění nedělali nic,“ prohlásil maltský premiér.

Příčiny tragédie

Podle agentury AP začalo asi dvacet metrů dlouhé plavidlo, které převáželo stovky uprchlíků, kolem půlnoci středoevropského času vysílat zprávy o tom, že se potápí. Když se k němu přiblížila portugalská obchodní loď, na její palubu ještě stačilo přejít 28 běženců, pak však plavidlo s migranty ztratilo rovnováhu a stovky lidí popadaly do studené vody.

Podle záchranářů se loď s uprchlíky převrhla poté, co se utečenci na palubě natlačili na jednu stranu paluby, aby byli co nejblíže portugalskému plavidlu.

U Itálie utonuly stovky uprchlíků, loď před potopením začala hořet

„Přesný průběh událostí zatím není znám, ale určitě by to nebylo poprvé, kdy by se loď s uprchlíky z podobných příčin převrhla,“ řekl velitel záchranných operací Antonino Iraso.  

Podle novináře listu Times of Malta Marka Micallefa se scénář, kdy se loď převrátí ve chvíli, kdy je nablízku záchrana, pravidelně opakuje. „Je to součást celého problému: obchodní plavidla, která jsou špatně vybavena na záchranné akce, mají dělat věci, pro které nejsou určeny,“ řekl Micallef BBC.

Několik hodin ve studené vodě

„Záchranáři se doslova snaží najít někoho živého mezi mrtvými, plujícími na hladině,“ popsal maltský premiér Joseph Muscat. Záchranné práce navíc komplikuje bouře. CNN informuje, že mezi mrtvými je i mnoho dětí.

„Ve Středozemí se odehrává tragédie a pokud před ní EU a svět budou dál zavírat oči, budou odsouzeni stejně tvrdě jako v minulosti, když zavírali oči před genocidami a když ti dobře zajištění nedělali nic,“ prohlásil maltský premiér.  

Přeživší uvedli, že na palubě převržené lodi bylo 700 až 800 lidí. Poté, co se loď, převrátila, museli uprchlíci strávit několik hodin ve studené vodě.

Migrace v číslech

  • 10 000 uprchlíků bylo zachráněno v minulém týdnu,
  • 900 běženců zahynulo od začátku letošního roku ve Středozemním moři,
  • 31 500 migrantů letos přijelo ze severní Afriky do Evropy,
  • asi 218 000 utečenců vloni připlulo do jihoevropských států,
  • 3 500 uprchlíků vloni zemřelo při cestě přes Středozemní moře.

Jasné zatím není ani to, kam záchranáři převezou uprchlíky, kteří noční nehodu přežili. Nemocnice na ostrově Lampedusa oznámila, že tamější personál zatím o pomoc nikdo nepožádal. Informoval o tom zpravodaj BBC, který dodal, že lampeduský přístav je téměř prázdný. Všichni námořníci a rybáři totiž vyrazili běžencům na pomoc. 

Na místě zasahují italští a maltští záchranáři. Při operaci pomáhají i posádky obchodních lodí. Záchranáři zatím z moře vyprostili 24 těl. Vzhledem k tomu, že je moře v místě nehody hluboké asi pět kilometrů, je pravděpodobné, že definitivní počet obětí, nebude moci být nikdy přesně stanoven.

„Na místě jsou obří olejové skvrny, kusy dřeva a záchranné vesty,“ popsal místo události šéf záchranné operace Antonino Iraso. 

Další tragédie u italské Lampedusy: na lodi zemřely desítky uprchlíků

Nejhorší neštěstí

Pokud se počet obětí nedělní nehody potvrdí, půjde o jedno z nejhorších neštěstí s oběťmi z řad uprchlíků ve Středomoří za několik posledních desetiletí, napsala agentura Reuters. Počet lidí, kteří od začátku letošního roku zahynuli během riskantní cesty do Evropy, zřejmě stoupne na více než 1500. Jen před několika dny podle výpovědí přeživších utonulo ve Středomoří na 400 uprchlíků plujících na lodi do Evropy.

Papež František v reakci na dnešní neštěstí vyzval mezinárodní společenství k rychlému jednání, aby se zabránilo dalším tragédiím. „Jsou to muži a ženy jako my, naši bratři..., kteří hledají lepší život,“ řekl František po nedělní modlitbě před desítkami tisíc věřících, jež se sešli na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu. 

Požadujeme námořní blokádu

Předseda italské krajně pravicové Ligy severu Matteo Salvini požaduje okamžitou námořní blokádu libyjského pobřeží. „Musíme zastavit podnikaní pašeráků lidí, měli bychom zřídit přijímací centra v Tunisku, Maroku, Egyptě, Libyi,“ řekl tento politik, který z kritiky přistěhovalectví udělal jeden z hlavních bodů svého programu. 

„Každého dne je naší povinností zachraňovat lidské životy a rozdělit mezi všech 28 (členských států EU) tuto povinnost a odpovědnost, která příliš dlouho ležela jen na bedrech jižních zemí,“ uvedla Mogheriniová v prohlášení. Touto problematikou se budou zabývat také ministři zahraničí osmadvacítky v pondělí na pravidelné schůzce v Lucemburku, uvedla Mogheriniová.

EU: Musíme zachraňovat životy

Komisař Rady Evropy pro lidská práva Nils Muižnieks na Twitteru uvedl, že Evropa musí naléhavě změnit azylovou a migrační politiku, aby dostála svému závazku zachraňovat životy.

Deeply saddened by new migr tragedy in Med Sea.Europe must urgently change policy on migr & asylum & live up 2 obligations to save lives

— Nils Muiznieks (@CommissionerHR) April 19, 2015

Podle ochránců lidských práv za nárůstem úmrtí migrantů částečně stojí ukončení italské záchranné operace Mare Nostrum. Od loňského roku ji nahradila evropská mise agentury pro ostrahu hranic Frontex, která má ale nižší rozpočet a omezenější dosah.

Itálie zatkla 5 lidí, jsou spojeni s katastrofou u Lampedusy

Podle Vysokého úřadu OSN pro uprchlíky od začátku roku zahynulo ve vodách Středozemního moře více než 900 lidí, kteří se vydali na riskantní cestu do Evropy. Masovému přílivu migrantů čelí zejména Itálie, během uplynulého týdne k jejím břehům připlulo na 11 tisíc lidí.

Přehled lodních tragédií ve Středomoří

  • 17. září 2014 - až 500 obětí (Malta) - Asi 500 kilometrů od pobřeží Malty se potopila loď s pěti stovkami uprchlíků, která plula z egyptského přístavu Damietta. V souvislosti s tragedií se objevily spekulace, že loď mohli potopit sami převaděči, kteří se dostali do konfliktu s běženci.
  • 15. dubna 2015 - pravděpodobně 400 obětí (Libye) - Ve Středozemním moři zřejmě utonulo 400 uprchlíků z lodi mířící z Libye do Evropy.
  • 3. října 2013 - nejméně 360 obětí (Itálie) - U jihoitalského ostrova Lampedusa při lodní nehodě utonulo nejméně 360 afrických uprchlíků. Loď přepravovala přes 500 osob a zachránit se podařilo jen 155 lidí.
  • Počátek února 2015 - až 300 obětí - Při ztroskotání tří lodí s uprchlíky u břehů Libye podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) pravděpodobně zahynulo až 300 lidí.
  • 25. prosince 1996 - 283 obětí (Malta) - Loď Yiohan, plavící se pod honduraskou vlajkou s 390 muži z Pákistánu, Indie a Srí Lanky se srazila asi 15 mil východně od Malty s kutrem, na nějž měli emigranti přesednout a nechat se vylodil asi v jižní Itálii. Zahynulo 283 uprchlíků, 107 osob bylo zachráněno.
  • 1. června 2011 - až 270 obětí (Tunisko) - U tuniského souostroví Kerkenna se utopilo až 270 lidí z lodě, jež nelegálně přepravovala do Evropy přes 800 osob; zachránit se podařilo asi 570 běženců.
  • 20. června 2003 - přes 200 obětí (Tunisko) - Ve vodách Středozemního moře se u tuniského pobřeží potopila loď s ilegálními uprchlíky z Afriky, kteří se plavili z Libye do Itálie. Podle tragické bilance se 41 lidí podařilo zachránit, dalších přes 200 se zřejmě utopilo. Podle přeživších byla loď ve velmi špatném stavu a navíc přetížená.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!