Neděle 24. října 2021, svátek má Nina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

U ostrova Mayotte se utopilo deset uprchlíků. Na přeplněném člunu se snažili přeplout z Komor

Člun s uprchlíky (ilustrační foto). foto: Petra Procházková, Lidové noviny

Dzaoudzi - U ostrova Mayotte, který je součástí územního společenství Francie, se utopilo deset uprchlíků. Na ostrov se snažili přeplout ze sousedícího souostroví Komory. S odvoláním na místní policii o tom dnes informovala agentura AFP.
  12:30

Uprchlíci vyrazili z Komor na člunu na němž bylo 24 lidí. Aby se dostali na Mayotte v Indickém oceánu, museli překonat 70 kilometrů. Ostrov Mayotte, který podobně jako Komory leží mezi Mosambikem a Madagaskarem, je častým cílem uprchlíků nejen z Komor, ale i z afrického kontinentu.

Člun se na moři převrhl a mnoho pasažérů se díky odlivu zachytilo na korálových útesech, odkud je vyzvedla pohraniční policie. Na vyhledání utonulých bylo nasazeno několik lodí a vrtulník. Mezi mrtvými je i sedmileté dítě.

Na pláži ostrova Mayotte se loni v červenci, také zřejmě po ztroskotání člunu, našlo tělo malého dítěte, předtím v květnu zahynuli dva uprchlíci.

Mayotte je domovem asi 270 000 lidí. Podle AFP polovinu z nich tvoří cizinci a mezi nimi naprostá většina - 95 % - jsou Komořané. Místní lidé nejsou se situací spokojeni a tlačí úřady, aby lépe zajistily hranici a příchozí deportovaly. Loni bylo vráceno na 27 000 cizinců.

Autor:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat