130 let

Úřady prozkoumávají tělo uhynulé velryby, kterou moře vyplavilo na pobřeží. | foto: AP Photo

U pobřeží USA hyne mnoho velryb. Chybí písečné pláže, kde by se mohla těla přirozeně rozkládat

Svět
  •   9:45
Portland (USA) - U západního pobřeží Spojených států uhynulo v posledních měsících tolik plejtvákovců šedých, že chybějí místa, kde by se jejich těla mohla přirozeně rozložit, a nepředstavovala přitom problém pro lidi. Vědci a dobrovolníci proto vyzývají majitele soukromých pláží, aby jim je zapůjčili a umožnili, aby si příroda obří mršiny mohla vzít zpět. V pátek o tom informuje agentura AP.

Po 30 letech Japonsko znovu začne s komerčním lovem velryb. Konzumace jejich masa je tradicí

Jenom na pobřeží státu Washington se muselo najít místo pro 29 uhynulých plejtvákovců, zvaných také velryba šedá. Jejich rozkládající se těla obsadila většinu veřejných pláží na izolovaných místech v dostatečné vzdálenosti od lidí. Úřady se snaží najít rozsáhlé písečné oblasti v soukromém vlastnictví, jejichž majitelům by nevadilo mít na svém pozemku rozkládajícího se živočicha, který měří mezi 12 a 15 metry a od něhož se line odér, který odpovídá jeho rozměrům.

Rozkládající se tělo velryby na pláži v americkém Portlandu.
Žádost o pomoc s těly velryb přišlo 14 dnů poté, co na Aljašce řešili problém s...

„Nejlepší je těla samozřejmě nechat, aby se rozložila přirozeně,“ cituje agentura AP biologa Johna Calambokidise z výzkumné organizace Cascadia Research. Ta sídlí ve městě Olympia ve státě Washington. „Je ale čím dál těžší najít místa, kde mohou (ta těla) hnít, aniž by představovala problém,“ uvedl.

Na americkém tichomořském pobřeží bylo od začátku roku objeveno nejméně 81 uhynulých plejtvákovců šedých a pokud se k tomu přičtou velryby nalezené v Mexiku a Kanadě, vyšplhá se tento počet zhruba na 160, uvedl mluvčí amerického Národního úřadu pro oceány a ovzduší Michael Milstein.

Dvacet kilogramů plastů se našlo v těle velryby, která uhynula v Itálii

Američtí vědci úhyn plejtvákovců šedých minulý měsíc označili za „mimořádný jev,“ díky čemuž dosáhli na dodatečné finance, s jejichž pomocí se budou moci s problémem snáze vypořádat a zkoumat jeho příčiny.

Prvními soukromými majiteli pláže, kteří ji po dohodě se sousedy nabídli jako místo, kde se může rozložit tělo velryby, jsou manželé ze státu Washington. Tělo velryby tam bylo začátkem měsíce dotaženo pomocí motorového člunu ze vzdálenosti téměř pěti kilometrů. Mario Rivera a jeho manželka, veterinářka Stefanie Worwagová používají velké množství vápna, aby urychlili rozklad zdechliny a omezili její zápach. Chodí se na ni dívat každý den a to, že ji přijali na svou pláž, považují za příležitost rozšířit si znalosti.

Ilegální velrybí vězení. V ruské zátoce drží sto velryb, mají být prodávány Číně

„Rozkládá se hezky,“ pochvaluje si Rivera. Připouští, že zápach z uhynulého dvanáctimetrového samce, který leží necelých 140 metrů od jejich domu, byl tento týden po několik dnů příšerný. „Ale je to jen dočasné. Bude smrdět asi tak měsíc a pak zápach zmizí,“ vysvětlil.

O zdechliny, kterým chtějí dát šanci se přirozeně rozložit, se mezitím přihlásilo dalších 15 majitelů pláží.

Současný úhyn plejtvákovců na západním pobřeží je největší za poslední dvě desítky let a odborníci odhadují, že velryby vyplavené na břeh tvoří jen desetinu počtu celkově uhynulých zvířat. Drtivá většina se jich potopí ke dnu.

Desítky lidí utrpěly zranění po střetu japonského trajektu s velrybou

Plejtvákovec šedý byl ze seznamu ohrožených druhů, kam se dostal kvůli hrozícími vyhynutí v důsledku lovu, vyřazen v první polovině 90. let minulého století. Jeho populace se za posledních deset let výrazně zvětšila a nyní se odhaduje na 27 000 kusů, uvádí AP. V souvislosti se současným úhynem těchto savců se objevují otázky, zda se jejich počet nedostal na hranici únosnosti, podle jiné teorie jim v důsledku globálního oteplování ubývá potravy a hynou vyčerpáním.

VIDEO: Čtyřnohá velryba se pohybovala v moři i po souši. Vědci objevili její pozůstatky

Uhynulý plejtvákovec, který se rozkládá na pláži Rivery a Worwagové, měl žaludek plný rostliny, jež rozhodně není běžně jeho potravou. Pitva ukázala, že zvíře uhynulo hlady. „Ta velryba se zoufale snažila najít si potravu. Je to jako když hladovějící člověk jí trávu, aby se udržel naživu. Prostě to nejde,“ řekl Rivera.

Autor: ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás